single

Domy energooszczędne - korzyści nie tylko dla środowiska

Domy energooszczędne od lat słusznie kojarzą się z ochroną środowiska naturalnego. Jednak nie tylko natura potrafi czerpać z nich pożytek. Przemysł budowlany bez przerwy się rozwija, coraz lepiej dostosowując wykorzystywane technologie do naszych wymagań i potrzeb.

Skarby natury

Budownictwo energooszczędne wykorzystuje atuty, które natura ma do zaoferowania, jednocześnie nie naruszając jej i nie niszcząc. Korzystając głównie ze źródeł odnawialnych, żyjemy zgodnie z tak zwaną zasadą zrównoważonego rozwoju. Polega ona na korzystaniu z dóbr Ziemi, bez blokowania podobnej możliwości przyszłym pokoleniom. Domy energooszczędne są projektowane tak, żebyśmy żyjąc w nich zużywali jak najmniej energii. Jest to doskonałym dodatkiem dla każdej osoby pragnącej w miarę swoich możliwości dbać o środowisko. Segregacja śmieci, noszenie i spożywanie ekologicznych produktów, oszczędzanie światła i wody. A to wszystko w domu napędzanym energią słoneczną? Brzmi rozsądnie.

Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne, będące nieodłącznym elementem domów energooszczędnych, pobierając darmową energię słoneczną zużywają kilka razy mniej energii niż technologie używane w domach tradycyjnych. Dzięki nim nie uzależniamy się od dostawców, a wszelkie rachunki są znacznie niższe, co pozwala na spore oszczędności w trakcie eksploatacji. Z bezpłatnej energii można korzystać o każdej porze roku. Aby wycisnąć z niej jak najwięcej, warto rozważnie zaplanować układ domu na działce oraz ilość oraz lokalizację okien. Dobrze, aby jak najwięcej przeszkleń znajdowało się po południowej stronie. Promienie słońca wpadające przez nie dodatkowo ocieplą i doświetlą wnętrze.

domy energooszczędne

Projekt domu Skrzętny WOX1054

Warto wiedzieć

Bardzo ważna jest dobra izolacja termiczna. Dzięki niej uzyskane naturalnie ciepło nie ulatnia się i nie trzeba dogrzewać domu dodatkowymi sposobami. Projekty domów energooszczędnych są przystosowane tak, aby zmniejszać emisję szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Ponadto tworzy się w nich niepowtarzalny mikroklimat, który jest bardzo bezpieczny i zdrowy dla domowników, nawet tych najmłodszych oraz skłonnych do alergii. Aby zapewnić sobie tak świeże powietrze, należy zainstalować niezbędną wentylację mechaniczną. Dzięki wymianie powietrza, jest ono odpowiednio wilgotne. Dodatkowo filtry wentylacyjne hamują wszelkie zanieczyszczenia, pyłki oraz kurz, które mogłyby znaleźć się w domu.

Zachowanie optymalnego mikroklimatu gwarantują także materiały budowlane stworzone głównie z naturalnych surowców odnawialnych. Oprócz tego, że jest to kolejna sprawa, która przybliża nas do życia w zgodzie z naturą, możemy za jej pomocą przyczynić się do zmniejszenia kosztów budowy, co nie wyklucza bardzo dobrej jakości produktów. Zaoszczędzić można także w trakcie samego użytkowania, co zostało już wcześniej wspomniane. Dlatego wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Wszelkie koszty początkowe z czasem się zwracają. Co więcej, wartość rynkowa budynków energooszczędnych nie spada. Nawet jeżeli w przyszłości pojawi się potrzeba sprzedania swojego domu, nie należy się bać strat finansowych.

 

Materiał zewnętrzny, zdjęcie główne Projekt domu Ex house WOX1007