single

Garaż – miejsce narodzin Twojej kapeli!

Zastanawiasz się, gdzie ze swoją kapelą urządzić miejsce do prób? Odpowiedź jest prosta – zbuduj garaż! Nie musisz grać punka czy grunge, żeby stworzyć klimatyczne miejsce do ćwiczeń.

Marzysz o wyciszonym i odosobnionymi miejscu prób dla swojego zespołu? Budowa i aranżacja własnych czterech ścian do zebrania myśli i odzwierciedlenia ich w swojej twórczości, wcale nie jest trudna do realizacji! Przedstawiamy kilka kwestii, które pomogą Ci w realizacji celu.

 

Czy obróbka mechaniczna jest dla Ciebie - jaki garaż wybrać?

Garaż może być częścią budynku lub stanowić autonomiczny obiekt. Garaże dzielimy na: garaż w domu, wolnostojący lub wiatę garażową, czyli popularny „blaszak”.

Garaże blaszane zakupimy już od tysiąca złotych. Są one dobrym rozwiązaniem dla „idących na łatwiznę” lub też nie mających odpowiednich warunków na samodzielną budowę garażu. Montaż i demontaż są o wiele łatwiejsze, poza tym gotowy garaż blaszany jest bardziej „mobilny”. Nie możemy jednak zapomnieć o takich szczegółach, jak o dostępie do elektryczności czy bieżącej wodzie (nie zawsze będzie ona niezbędna).

Oczywiście, jeśli tylko pozwalają nam na to czas i finanse, możemy samodzielnie zająć się budową i aranżacją garażu. Wtedy mamy komfort, że urządzamy go według własnych upodobań i potrzeb (warto wtedy zainteresować się tematem frezowania i obróbki skrawaniem: http://www.janus.com.pl/uslugi/). Gdy ocenimy swoje siły i podejmiemy się już wyzwania, musimy poznać podstawowe kwestie w przygotowaniach do „domowej sali do prób muzycznych”?

 

Izolacja - styropian czy pianka poliuretanowa?

Musimy pomyśleć o odpowiedniej izolacji, zwłaszcza jeśli nasz garaż znajduje się w domu, a nad nim są jeszcze inne pomieszczenia. Możemy użyć styropianu lub wełny mineralnej, albo pianki poliuretanowej. Styropian sprawdzi się w przypadku, gdy garaż przeznaczymy na przechowanie samochodu, ponieważ rozgrzany i parujący silnik będzie wpływał na wilgotność powietrza, a styropian cechuje się dobrą izolacją wodną. Coraz częściej stosuje się izolacje termiczne metodą natryskową przy użyciu pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej.

W przypadku sali do prób będziemy potrzebowali jeszcze dodatkowej izolacji, pełniącej funkcje tłumienia dźwięków. Ciekawą alternatywą będzie montaż płyt z wełny drzewnej, które obniżą poziom hałasu i polepszą akustykę garażu oraz zablokują przedostawanie się dźwięku do pobliskich pomieszczeń. Takie płyty znakomicie pochłaniają dźwięk i posiadają wysoką izolacyjność akustyczną.

 

izolacja i akustyka garażu

 

Pomiary akustyczne

Zanim przejdziesz do ustawiania sprzętów muzycznych, warto wykonać pomiary akustyczne. Pomieszczenie, które chcemy przeznaczyć na salę muzyczną musi cechować się korzystnym rozkładem rezonansów, brakiem pogłosu i prawidłowym przetwarzaniem dźwięków ze sprzętu audio. Dlatego wykonuje się obliczenia akustyczne, które pomogą nam, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń na ustawienie sprzętów muzycznych (sprawdź, jakie nagłośnienie zastosować do swojego pomieszczenia: http://instalacje.nautilus.net.pl/naglosnienie/). Pomiary dotyczą:

- czasu pogłosu, który określa stan pochłaniania oraz rozpraszania dźwięków;

- charakterystyki częstotliwościowej, określającej częstotliwość pogłosową dla średnich i wysokich tonów;

- charakterystyki impulsowej, pozwalającej jak najlepiej dopasować miejsce odsłuchu.

Pomiary powinny stanowić wyznacznik zagospodarowania „przestrzeni muzycznej”, jednak efekt końcowy zależeć będzie od ogólnej budowy pomieszczenia i jego ostatecznej aranżacji.

 

Garaż nie tylko dla samochodu!

Według wielu osób garaż jest miejscem przeznaczonym tylko do przechowywania samochodu, akcesoriów ogrodowych czy sprzętów do uprawiania sportu. A pomysłów na jego aranżację jest mnóstwo! Możesz w nim stworzyć warsztat samochodowy, siłownię, urządzać w nim pokazy filmów, grilla i „tajne” spotkania ze znajomymi. Wystarczy odpowiednia organizacja przestrzeni w garażu, aby stworzyć funkcjonalne i designerskie pomieszczenie. Możesz przeznaczyć je do różnych rozrywek, a urządzenie miejsca prób jest chyba najciekawszą z nich!

Okazuje się, że stworzenie odpowiednich warunków do pracy artysty wcale nie jest trudnym i bardzo kosztownym pomysłem. Co więcej, jest to komfortowe rozwiązanie, zarówno dla Ciebie i członków Twojej kapeli, jak i rodziny oraz sąsiadów. Urządzenie miejsca prób w garażu, to świetny pomysł, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają możliwości grać w domu czy w studio nagraniowym. Jeśli szukasz idealnego miejsca do rozładowania swoich emocji oraz chcesz dać upust swojej wenie, zacznij już dziś budować swoje muzyczne imperium!