single

Co cechuje inteligentne domy?

Instalacje typu inteligentny budynek cieszą się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce. Gdy myślisz o wybudowaniu własnego domu jednorodzinnego albo chcesz mieszkać wygodniej w tym obecnym, pomyśl o inteligentnych rozwiązaniach. Ich wdrożenie wcale nie jest związane z bardzo wysokimi kosztami.

Inteligentny dom jest w stanie dopasować się do swoich mieszkańców. Zmniejsza zużycie energii, jest ekologiczny, funkcjonalny, bezpieczniejszy oraz komfortowy. Dzisiaj instalacje tego rodzaju nie są już niespotykane – możemy zamówić je w wielu firmach. Co mogą zaoferować nam domy inteligentne?

Domy inteligentne wyposażane są w specjalne instalacje bazujące na czujnikach oraz urządzeniach współpracujących ze sobą. Starszej generacji domy tego rodzaju posiadały jedną centralę zarządzającą wszystkimi elementami wchodzącymi w skład systemu. Aktualnie coraz częściej wykorzystuje się systemy bazujące na standardzie KNX, inaczej KONNEX. W tym przypadku wykorzystuje się urządzenia, z których każde wyposażone jest w mikroprocesor i potrafi pracować niezależnie, dlatego nie ma potrzeby tworzenia jednostki centralnej do zarządzania nimi.

Najczęściej systemy tworzy się jako instalacje przewodowe, dlatego o ich wykonaniu warto pomyśleć wraz z przygotowaniem projektu domu. W sprzedaży znajdziemy też instalacje bezprzewodowe.

Urządzenia KNX oraz te, które nie wykorzystują tego standardu, możemy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb, aby mieszkać wygodnie. Przez system inteligentnego domu możemy zarządzać między innymi ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, oświetleniem, roletami, bramami, systemem alarmowym, siecią teleinformatyczną, aby wspomnieć tylko o niektórych możliwościach systemów tego rodzaju. Na uwagę zasługuje też możliwość symulacji obecności mieszkańców, która jest pomocna przy ich nieobecności – zmniejsza ryzyko włamań.

Gdy zatem chcemy zdecydować się na zastosowanie systemu inteligentnego budynku w swoim domu, możemy dopasować go indywidualnie do swoich potrzeb. Z firmami, które zajmują się ich realizacją, możemy zapoznać się już teraz całkowicie przez internet.

 

Materiał zewnętrzny