Czy lato to dobra pora na malowanie dachu?
Kiedy planujesz malowanie dachu, nie bez znaczenia jest to, w jakich warunkach pogodowych przyjdzie Ci pracować. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby efekt prac był jak najlepszy i najdłużej się utrzymywał, warto przeprowadzić remont latem. Zazwyczaj jest to najbardziej gorący – dosłownie i w przenośni – czas w branży okołobudowlanej, więc rozsądnie jest z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować ekipę do malowania.
Optymalne warunki do malowania dachu
Malowanie dachu warto przeprowadzić w optymalnych warunkach pogodowych, ponieważ tylko wtedy ekipa ma zapewnione bezpieczne i wygodne środowisko do pracy, a nakładane farby wykazują się dobrą przyczepnością do blachy czy dachówek oraz szybko schną i utwardzają się.
Nie tylko pora roku – sprawdź prognozę pogody
Gdy trwa lato, nie jest powiedziane, że automatycznie musi być ciepło, sucho i słonecznie. Lipiec i sierpień nieraz płatają nam figle i zsyłają deszcze, które nie ustają przez tydzień albo jeszcze dłużej. To zdecydowanie nie jest pora na malowanie dachu. Warto więc wcześniej sprawdzić pogodę. Oczywiście przelotna mżawka nie będzie stanowiła problemu, ale wielu producentów farb do dachów zastrzega, że dla uzyskania najlepszych efektów i dobrej przyczepności powłoki, wilgoć nie jest wskazana.
Ruch słońca po sklepieniu – jaki mi wpływ?
Czy malowanie dachu jest związane z tym, jak słońce przemieszcza się po niebie? Jak najbardziej. Otóż im większa ekspozycja na słońce i mocniejsze nagrzewanie się blachy, tym większe ryzyko, że pokrycie osiągnie zbyt wysokie temperatury. Farba w takich warunkach może nie zachować swoich właściwości, więc efekty będą dalekie od tych, jakich się spodziewałeś.
Dlatego dobra firma, której powierzysz malowanie dachu z blachy przed rozpoczęciem prac prześledzi ruch słońca na niebie i na tej podstawie zaplanuje realizację zadań. W dachach dwuspadowych będzie można wykonywać je np. do południa i po południu, a w czterospadowych o każdej porze dnia jedna strona dachu będzie nadawała się do obróbki.
Większych przygotowań wymaga malowanie dachu na terenie posesji, na której znajdują się także garaże, budynki gospodarcze, drzewa oraz inne, rzucające cień.
Kompleksowe prace na dachu
Zazwyczaj samo malowanie dachu nie wystarcza, aby odświeżyć jego wygląd i zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Częściej poprzedzone jest myciem dachów, a także usuwaniem porostów (mchu) czy ognisk korozji. Z uwagi na to, prace należy rozpocząć albo dzień wcześniej, albo wcześnie rano. Wtedy nie braknie czasu na nakładanie podkładów oraz dwóch warstw farby. Jest spora szansa, że uda się to zrobić zgodnie z intensywnością i kątem padania promieni słonecznych, zakończyć malowanie należy przed największymi upałami lub przed wilgocią.
Artykuł partnera
Komentarze (0)