single

Szafy wnękowe – odkryj ich zalety i możliwości

Szafa należy do najważniejszych mebli w domu każdego z nas. Nie tylko pełni ona niezwykle istotne funkcje praktyczne, ale stanowi także kluczowy element całej aranżacji wnętrz i w ogromnym stopniu wpływa na styl danego pomieszczenia. Przez wiele lat w dziedzinie tej dominowały potężne, masywne szafy. Dziś jednak można zaobserwować stopniowe odchodzenie od tego trendu, przede wszystkim na rzecz bardziej dyskretnych szaf wnękowych.

Jeśli urządzasz akurat dom lub mieszkanie, to zdecydowanie powinieneś poznać to rozwiązanie nieco bliżej. Dzięki temu można zapewnić sobie sporo wygody i stworzyć bardzo praktyczne miejsce do przechowywania ubrań. Czy jednak szafa to jedyny sposób na wykorzystanie wolnej wnęki? Okazuje się, że wcale nie – możliwości są tutaj znacznie szersze. Wstawiając do danego pomieszczenia eleganckie, przesuwne drzwi można za nimi stworzyć własne, dyskretne miejsce o niezliczonej ilości zastosowań. O tym, w jaki sposób możemy zagospodarować tego typu wnękę w największym stopniu decyduje rzecz jasna jej wielkość. Takie wnęki zazwyczaj nie są zbyt duże, przez co szafa albo niewielki schowek są tu po prostu najbardziej oczywistym rozwiązaniem. Schowek taki może służyć najróżniejszym rzeczom – zarówno ubraniom, jak i wyposażeniu sportowemu czy innym przedmiotom, z których korzystamy na co dzień. Urządzenie takiej szafy wnękowej – w miarę możliwości połączonej od razu z garderobą – jest szczególnie dobrą propozycją w sypialni, gdzie często nie chcemy przeznaczać zbyt dużo miejsca na wstawianie masywnej szafy czy komody. Za przesuwnymi drzwiami, w zależności od konkretnego pomieszczenia, może jednak kryć się o wiele więcej rzeczy. Takie ukryte miejsce nadaje się świetnie chociażby do schowania różnych elementów wyposażenia wnętrz.

Masz salon, w którym chcesz umieścić również telewizor, ale takie sprzęty nie pasują Ci do charakteru przyjęć jakie planujesz organizować w tym pomieszczeniu? Możesz podzielić to miejsce na dwie części za pomocą takich drzwi. Kiedy będą one zamknięte, salon od razu nabierze znacznie bardziej oficjalnego charakteru. Wystarczy jednak odsunąć drzwi, aby mieć dostęp do telewizora i zmienić salon w zwykłe pomieszczenie wypoczynkowe. Innym ciekawym pomysłem na urządzenie takiej wolnej przestrzeni jest stworzenie tam kącika zabaw dla dzieci. Musimy oczywiście zadbać, aby miejsce to było w pełni bezpieczne dla maluchów, ale przy odpowiednim wyposażeniu go w zabawki i inne akcesoria będziemy mogli zostawić tam swoje pociechy bez żadnych obaw. Dla dzieci sam fakt, że posiadają one swój magiczny, tajemniczy kącik ukryty za takimi drzwiami jest bardzo wyjątkowy.

Szafy wnękowe

Jeszcze innym pomysłem jest urządzenie tam pomieszczenia do pracy. Wiele osób pracuje w domu, ale czasami trudno jest zapewnić sobie odpowiednie warunki do skupienia. Za przesuwnymi drzwiami możemy zatem stworzyć swoistą oazę, w której ukryjemy się przed innymi domownikami i przygotujemy sobie odpowiednie warunki do koncentracji. Niezależnie od tego, co zamierzamy urządzić w takim miejscu za tajemniczymi drzwiami, w każdym przypadku powinniśmy zadbać tam o maksymalny porządek. W większości sytuacji ma to być pewnego rodzaju oaza, w której możemy oderwać się od całej reszty domu – warto w takim razie mieć pewność, że we wnętrzu takim będzie panowała pełna harmonia. Trudno jest rzecz jasna jednoznacznie określić, na czym ma polegać wprowadzanie w takim miejscu porządku, wszystko bowiem zależy od jego przeznaczenia i rozmiarów. Kompletnie inne założenia musimy zrealizować w szafie czy garderobie, a inne – w miejscu do pracy. Takie rzeczy warto jednak zacząć planować już na samym etapie urządzania domu; z góry musimy wiedzieć, do czego ma służyć nam miejsce za przesuwnymi drzwiami. Jedynie wówczas będziemy mogli ustalić, jakie dodatki powinny się tam znaleźć, aby pomieszczenie takie było w pełni funkcjonalne.

Samo urządzenie miejsca za takimi drzwiami to tylko jedna z kwestii. Niemniej ważny jest wybór odpowiednich drzwi, które będą dobrze pasowały do całej reszty pomieszczenia i które zapewnią nam wygodę w codziennym użytkowaniu. Obecnie w sklepach możemy spotkać się z ogromnym wyborem takich frontów, wykonywanych z najróżniejszych materiałów. Warto poświęcić tej kwestii nieco czasu i przede wszystkim zapoznać się z najpopularniejszymi materiałami. Drewno jest zdecydowanie najlepszą propozycją dla miłośników bardziej tradycyjnych rozwiązań, choć nie tylko. Drzwi przesuwne rzadko wykonuje się z litego drewna, raczej stosuje się tutaj sklejkę która jest znacznie lżejsza. W przypadku tego materiału mamy szerokie możliwości jeśli chodzi o wybór kolorystyki. Takie drzwi mogą być ponadto bardzo ozdobne. Drzwi szklane będą dobrym pomysłem zarówno w nowoczesnych, jak i mniejszych wnętrzach. Szkło jest materiałem które może skutecznie powiększać optycznie każde pomieszczenie, zatem warto zastosować je w przypadku, kiedy nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni w danym miejscu. Szkło nie musi oczywiście być przezroczyste, przez co takie drzwi nadal mogą zapewniać pełną dyskrecję w naszym kąciku. Jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych rozwiązań są tutaj drzwi metalowe. Są one stosowane wyłącznie w dość charakterystycznych stylach, ale mogą być świetną propozycją dla każdego, kto lubi niebanalne pomysły. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że są one cięższe niż większość innych materiałów.