Styropian – uniwersalny materiał do ocieplania
Wykonanie odpowiedniego ocieplenia w domu jest jedną z najważniejszych prac budowlanych. Jej efekty w ogromnym stopniu wpływają na to, czy taki budynek zapewni nam komfort termiczny i czy będzie panowała w nim właściwa temperatura. Warto pamiętać, że żyjemy w dość zimnym klimacie, gdzie w niektórych okresach w ciągu roku temperatury potrafią spadać do naprawdę niskich poziomów. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego sposobu na chronienie się przed takimi mrozami, to przeżycie jakiejkolwiek ostrzejszej zimy będzie dla nas istną torturą. Ponadto dobre ocieplenie to ważna inwestycja. Dzięki niemu będziemy wydawali znacznie mniej pieniędzy na ogrzewanie całego budynku; zadbamy również w ten sposób o nasze środowisko naturalne.
Przy wykonywaniu ocieplenia w wielu przypadkach skupiamy się jedynie na ścianach takiego budynku. Stanowią one rzecz jasna ważny jego element, ale całe ocieplenie nie ma większego sensu, jeśli nie wykonamy go również przy fundamentach oraz dachu budynku. Jak pokazują badania, w standardowym domu jednorodzinnym przez sam strop ucieka aż 20% ciepła – wystarczy jedynie pomyśleć, jak dużo pieniędzy trzeba wydawać na ogrzewanie, aby wyrównać owe straty. Jeśli zatem zabieramy się za wykonywanie ocieplenia domu, to trzeba pomyśleć o wszystkim – każdy element takiego budynku powinien zostać odpowiednio ocieplony. Oczywiście, do wykonania dobrego ocieplenia domu potrzebne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniego jego planu. O takich rzeczach najlepiej jest myśleć już na etapie projektowania domu, zaś wszystkie prace związane z realizacją planu powinny być wykonywane równolegle z innymi pracami budowlanymi – w taki sposób oszczędzimy sobie potem wielu niepotrzebnych problemów.
Jedną z najważniejszych kwestii nad jakimi musimy się tu zastanowić jest wybór odpowiedniego materiału do wykonania takiego ocieplenia. Możliwości są oczywiście bardzo szerokie. Jednym z najbardziej standardowych, wręcz klasycznych rozwiązań jest zwykły styropian, którego właściwości sprawiają, że doskonale sprawdza się on w tym zadaniu. Oprócz świetnych właściwości izolacyjnych styropian oferuje również łatwą obróbkę, niewielką wagę, stosunkowo niskie ceny i szereg innych zalet które sprawiają, że faktycznie jest on tu jedną z lepszych propozycji. Warto pamiętać, że przy wybranych elementach budynku panują inne warunki.
Styropian doskonale sprawdza się przy ocieplaniu piwnic czy fundamentów – materiał jest tam stale narażony na działanie wilgoci, zaś styropian odznacza się dość niskim wskaźnikiem nasiąkania. Jednym z najlepszych rozwiązań do ochrony budynków przed wilgocią z gruntu jest tak zwana izolacja obwodowa. Przy umiejętnym wykonaniu znacznemu wyeliminowaniu ulegają tu mostki termiczne oraz zgubne działanie niskich temperatur. Bardzo ważne jest to, aby materiał użyty do wykonania izolacji w częściach budynku znajdujących się blisko gruntu był odpowiednio twardy – wbrew pozorom, styropian dobrze spełnia te wymogi. Na rynku dostępne są zresztą różne odmiany styropianu, odznaczające się odmiennymi właściwościami. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są płyty styropianowe EPS P, które odznaczają się zarówno wysoką twardością, jak i niską nasiąkliwością. Są one na tyle odporne na warunki panujące przy gruncie, że zwykle można montować je bezpośrednio, bez konieczności stosowania żadnej dodatkowej warstwy ochronnej.
Inną kwestią jest ocieplenie dachu. Wiele zależy tutaj od tego, jaki rodzaj dachu jest zastosowany w danym budynku. Na przykład, w przypadku dachów skośnych płyty styropianowe są stosowane dość rzadko, choć takie podejście wynika chyba bardziej z przyzwyczajenia, niż z realnych argumentów. Płyty styropianowe również w przypadku dachów mogą bowiem oferować wysoką skuteczność, a ich właściwości sprawiają, że doskonale sprawdzają się one w takich warunkach. Trzeba jednak zgodzić się z tym, że wykonanie z nich izolacji w przypadku dachu skośnego jest nieco trudniejsze i wymaga większych nakładów pracy. Jeśli jednak efekty są tak dobre, to może mimo wszystko warto poświęcić na to nieco więcej wysiłku? Wielką zaletą styropianu jest w tym przypadku fakt, że można z niego wykonywać taką izolację o każdej porze roku.
Niektóre materiały są zbyt wrażliwe na wilgoć czy niskie temperatury, abyśmy mogli sobie na to pozwolić – w przypadku styropianu taki problem praktycznie nie istnieje. Pewnym mitem na temat styropianu, który zdołał już dość powszechnie wejść do świadomości większości ludzi jest to, że w przypadku tego materiału dużym problemem są mostki termiczne. Stosując jednak płyty ze specjalnym łączeniem na pióro – wpust można całkowicie wyeliminować to zjawisko. Wszystko to pokazuje, że styropian jest dość niedocenianym materiałem. Zwykle kojarzymy go głównie ze staromodnym i tanim rozwiązaniem na które można się zdecydować, jeśli nie mamy tu większych wymagań. W rzeczywistości jednak doskonale sprawdza się on w wielu warunkach i oferuje świetne właściwości termoizolacyjne.
Komentarze (0)