single

Drzwi w nowoczesnej kuchni – jakie wybrać?

Kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu, dlatego jej projektowaniu zwykle poświęcamy sporo uwagi. Najważniejsze kwestie w tym przypadku to oczywiście funkcjonalność tego miejsca oraz jego wygląd, ale należy zastanowić się także nad tym jakiego typu drzwiami odgrodzimy kuchnię od reszty pomieszczeń. Oczywiście nowoczesne kuchnie są często łączone z salonem, jednak wiele osób woli postawić na tradycyjne rozwiązania, tak by zapachy kuchenne nie przedostawały się do reszty domu.

Warto pamiętać o tym, iż kuchnia to nie jedynie miejsce, w którym gotujemy, ale tak naprawdę jest to również centrum naszego życia rodzinnego. To często w kuchni odbywają się najbardziej intymne rozmowy na mniej lub bardziej poważne tematy. Coraz częściej również sposobem rodzin na spędzanie razem czasu jest wspólne gotowanie, w związku z czym należy się przyłożyć do odpowiedniego urządzenia tego pomieszczenia. Oprócz mebli oraz wszystkich sprzętów kuchennych zadbajmy zatem o ładne drzwi, które nie będą nam przeszkadzały w codziennych obowiązkach.

Rozmiar

Trzeba pamiętać, że minimalne wymiary drzwi do kuchni zostały określone przez stosowne przepisy. Według nich szerokość drzwi musi wynosić co najmniej 0,8 metra, a ich wysokość 2 metry w świetle ościeżnicy. Takie wymiary zapewnią nam komfort swobodnego przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami. Oprócz tego, ze względów bezpieczeństwa, w drzwiach kuchennych nie może być progów, a dodatkowo warto zatroszczyć się o to by szczelina między drzwiami a podłogą miała przynajmniej 2,5 centymetra. Jeśli nie chcemy aby taka szpara była widoczna, wystarczy natomiast wybrać drzwi z podcięciami wentylacyjnymi, kratkami albo tulejami, najważniejsze aby przepływ powietrza był równomierny.

Wygoda i trwałość

Wybierając drzwi do kuchni musimy przede wszystkim pamiętać aby było one lekkie, łatwo się zamykały oraz nie trzaskały, gdyż używamy ich dość często. Pomimo tego, powinny one również być wytrzymałe na uszkodzenia i oczywiście spełniać najważniejszą rolę, czyli skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się zapachów z kuchni. Wiele osób zastanawia się nad zakupem drzwi wykonanych z litego drewna, jednak nie jest to zbyt dobry wybór. Oprócz tego, że są one ciężkie i ulegają wypaczaniu, zwykle są bardzo drogie, dlatego lepiej zastanowić się nad drzwiami wykonanymi z innych materiałów. Jakie produkty tego typu są zatem godne polecenia? Chociażby drzwi bezprzylgowe, wykonane z gładkiej płyty HDF, które charakteryzują się niską ceną, lekkością oraz odpornością na wilgoć, co jak wiadomo w przypadku kuchni jest ważnym aspektem. Możemy również wybrać drzwi z powłoką chroniącą ich powierzchnię przed wycieraniem oraz wpływem różnych środków chemicznych. Chodzi tu chociażby o powłokę SILKSTONE oraz LAMISTONE.

Drzwi do kuchni

Otwieranie

ajpopularniejsze typy drzwi to oczywiście te skrzydłowe, jednak zanim zdecydujemy się na ich zakup musimy dobrze przemyśleć rozmieszczenie mebli oraz sprzętów kuchennych. Drzwi nie mogą z nimi kolidować i muszą się otwierać w dobrą stronę. W nieco mniejszych czy też mniej typowych kuchniach, gdzie drzwi skrzydłowe nie spełnią dobrze swojej roli, warto zamontować drzwi przesuwne. Obecnie możemy nabyć zarówno dobrze nam znany system przesuwny naścienny, jak i taki, który jest zabudowany w ścianie i skrzydło może się schować w otworze w murze. Mniej funkcjonalne są drzwi łamane, nazywane też harmonijkowymi. Ich otwieranie i zamykanie nie jest szczególnie wygodne, a do tego pomniejszają szerokość przejścia.

Styl

Drzwi stanowią bardzo ważny element nie tylko samej kuchni, ale także pozostałych pomieszczeń. Muszą one bowiem pasować do całościowej aranżacji naszego domu bądź też mieszkania. W nowoczesnych wnętrzach, gdzie góruje minimalizm, świetnie sprawdzają się drzwi o prostej formie i bezprzylgowej konstrukcji. Jeśli zależy nam na tym by nasze drzwi kuchenne były eleganckie i oryginalne, warto nabyć te z przeszkleniami. Obecnie producenci oferują nam przeszklenia o różnej wielkości oraz w wielu układach. Niektórzy decydują się na przeszklenia ozdobione ornamentami, ale wiele osób wybiera także drzwi w całości wykonane z hartowanego szkła, gdyż doskonale wpasowują się w bardzo nowoczesne wnętrza. Większość osób, myśląc o drzwiach wyobraża sobie je w różnych odcieniach brązu. W dzisiejszych czasach jednak, coraz więcej klientów decyduje się na zakup drzwi w innych, odważniejszych barwach. Nie stanowi to jakiegokolwiek problemu, gdyż producenci oferują nam teraz mnóstwo możliwości, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojej kuchni. Osoby stawiające na nowoczesność, często malują swoje kuchnie na biało, dobierając również białe elementy wyposażenia. W tego typu pomieszczeniach sprawdzić mogą się zarówno drzwi białe czy szklane, jak i pomalowane na żywe kolory. Jeśli zdecydujemy się na biel, możemy liczyć na to, iż takie drzwi świetnie skomponują się z nowoczesną kuchnią dodając jej przestrzeni. Mocne barwy natomiast, takie jak fuksja czy pomarańcz, dodadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i nieco rozweselą naszą kuchnię.