single

Wykończenie łazienki

​Mnóstwo osób przejmuje się przede wszystkim tym, jak urządzić swoją łazienkę kiedy będzie już gotowa do użytku. Zapominamy jednak, iż są dużo ważniejsze kwestie dotyczące jej wykończenia. Przede wszystkich, chodzi o to jakich materiałów powinniśmy użyć, aby wykończyć ściany oraz posadzki. Właściwie dobrane pozwolą nam cieszyć się nie tylko ładną łazienką, ale również pomieszczeniem odpornym na działanie wody, co w tym szczególnym przypadku jest wyjątkowo ważne.

Należy pamiętać, iż w przypadku łazienki powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć zastosowanie poszczególnych materiałów. Ze względu na dużą wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu, trzeba zwracać uwagę na ich higroskopijnośćJakich zasad musimy się zatem trzymać, aby nasza łazienka nie tylko prezentowała się świetnie, ale także by była praktyczna i funkcjonalna? Oto kilka podpowiedzi, które mogą rozjaśnić nam kilka kluczowych kwestii z tym związanych. Jak należy wykończyć ściany w łazience? W związku z tym, iż warunki panujące w łazience są dość wyjątkowe, przede wszystkim musimy pamiętać o tym by nie stosować w niej tych samych materiałów, których używamy do wykończenia pozostałych pomieszczeń. Zdecydowanie nie możemy zatem wybierać tynków gipsowych, które cechują się dużą higroskopijnością, a więc wykazują sporą podatność na wchłanianie wody oraz pary wodnej. Zastosowane w łazience szybko straciłyby swoją wytrzymałość mechaniczną, dlatego lepiej jest użyć tynku cementowego lub też cementowo-wapiennego. Ściany, które trzeba wyrównać można wykończyć płytami g-k, które montuje się na metalowym ruszcie. Niestety należy się liczyć z tym, iż takie rozwiązanie nieco zmniejszy naszą łazienkę. Jeśli natomiast ściany są równe, takie wodoodporne płyty można zamontować używając wyłącznie zaprawy. Kiedy są już gotowe, wystarczy pokryć je płytami kamiennymi, drewnem albo glazurą. Jeśli zdecydujemy się na położenie płytek ceramicznych bądź też kamiennych w naszej łazience możemy to zrobić na całej powierzchni ścian oraz na podłodze. Wiele osób decyduje się jednak na umieszczenie ich tylko na tych częściach ścian, które są szczególnie narażone na kontakt z wilgocią każdego dnia, chodzi zatem o powierzchnię wokół umywalek, wanien czy też kabin prysznicowych. W tym przypadku, powierzchnię bez glazury można pomalować farbą do ścian, choć najlepiej wybrać tą przeznaczoną do łazienek właśnie.

Coraz większą popularnością cieszą się też wodoodporne farby z masą szpachlową lub tapety wykonane z włókna szklanego, które zostały zabezpieczone środkami grzybobójczymi. Jest to świetna alternatywa, dla osób, które nie chcą pokrywać ścian jakiegokolwiek rodzaju glazurą.

Nowoczesna łazienka

Drewniana posadzka w łazience

Przyjęło się, że podłogi w łazience muszą zostać pokryte płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Okazuje się jednak, że bez problemu również w łazience możemy postawić na drewno. Oczywiście podłoga musi zostać wykonana z odpowiedniego gatunku drewna, które będzie odporne na wilgoć oraz częste zmiany temperatury. Takimi gatunkami są na przykład dąb, merbau, iroko czy tek. Drewniane podłogi trzeba również ochronić przed często rozlewającą się wodą, dlatego można je pokryć lakierem poliuretanowym, uretanowym bądź też uretanowo-alkidowym. Czyszczenie takiej podłogi polega głównie na przecieraniu jej wilgotną szmatką z dodatkiem środków czyszczących zalecanych przez producenta określonego lakieru. Niestety, jedyną wadą polakierowanych podłóg drewnianych jest to, iż po rozlaniu się wody są one wyjątkowo śliskie. Mniej problemów tego typu sprawiają natomiast podłogi olejowane, które jednak trzeba odpowiednio konserwować olejem konserwacyjnym, przynajmniej dwa razy w roku.

Podczas remontu łazienki możemy się również natknąć na inny kłopot, jakim są nierówności podłogi. Te niewielkie, do jednego centymetra, można zniwelować poprzez zastosowanie cementowej masy samopoziomującej, którą nakładamy na oczyszczoną oraz zagruntowaną podłogę. W sytuacji, gdy krzywizna okazuje się dużo większa, pozostaje użycie zwykłej zaprawy podkładowej.

Zastosowanie trików optycznych w łazience

Czasem niewielkie zmiany w wyglądzie łazienki sprawiają, że wygląda ona dużo atrakcyjniej, dlatego z pewnością warto poznać niektóre sztuczki optyczne, które nam to umożliwią. Jeśli łazienka nie jest zbyt duża, pamiętajmy, że będzie wyglądała na większą jeśli już od progu będzie widać jak najwięcej podłogi. Dlatego też, swoje zastosowanie znajdują tu meble podwieszane, lub po prostu właściwe rozmieszczenie znajdujących się tam sprzętów. Efekt powiększający przestrzeń łazienki uzyskamy również używając w niej chłodniejszych barw, takich jak biel, szarość, błękit czy czekoladowy brąz. Warto także wprowadzić do łazienki tworzywa odbijające światło oraz duże płytki z wąską fugą. Oprócz tego, prostokątne płytki ułożone poziomo poszerzą wnętrze, a ułożone pionowo podwyższą je. Nasza łazienka wyda się również nieco pogłębiona jeśli znajdzie się w niej fototapeta lub po prostu fotografie. Nie można jednak przesadzić ze wzorami, gdyż zbyt duża ich ilość niepotrzebnie zacieśni naszą łazienkę.