
Jakie są elementy okien dachowych i pionowych?
Jakie są elementy okien pionowych?
- Profile - mogą być wykonane z drewna, PCV lub aluminium. Okna energooszczędne i pasywne mogą być również wykonane z dowolnego materiału. Najtańsze produkty to PCV, najdroższe drewniane, a najdroższe aluminiowe i aluminiowo-drewniane.
- Szyby zespolone - potrójne, poczwórne. Na wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby zespolonej często znajduje się dodatkowo szkło niskoemisyjne z warstwą tlenków metali szlachetnych. Odbijają one ciepło do wnętrza domu i umożliwiają jego ogrzewanie. Okna tarasowe i panoramiczne wykonane są z szyb hartowanych. Mogą być one rozbijane na małe, nie raniące kawałki, lub z szyb klejonych (laminowanych), połączonych jedną do dwóch warstw folii PVB.
- Ramka dystansowa - wykonana ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego (tzw. ciepła ramka wykonana z kompozytu włókien węglowych); wypełniona argonem i kryptonem.
- Komora pomiędzy szybami wypełniona argonem (lub kryptonem) (ciężkie gazy szlachetne).
- Wzmocnienia profili.
Jakie elementy składają się na konstrukcję okna dachowego?
- Ościeżnica - wykonana z drewna sosnowego, impregnowanego próżniowo, klejonego warstwowo, lub wykonana z profili PCV usztywnionych stalą nierdzewną; od zewnątrz ościeżnica pokryta jest blachą aluminiową, miedzianą lub cynkowo-tytanową; nawiewniki sterowane ręcznie lub automatycznie, montowane w ościeżnicy.
- kołnierz uszczelniający - wykonany z blachy aluminiowej. Zapewnia szczelność pomiędzy ramą dachu a dachem. Dostosowany jest do typu i przeznaczenia za pomocą specjalnego fartucha.
- Ościeżnica - tworzona w taki sam sposób jak rama. Jeśli jest drewniana, do tzw. pomieszczeń mokrych (łazienki/kuchnie, pralnie) wstawia się model z powłoką poliuretanową wewnątrz.
- szyba - Jest to pakiet kombinowany składający się z trzech do czterech szyb (hartowanych, odpornych na uderzenia, pochłaniających i odbijających światło); pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny, taki jak argon lub krypton.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien
Wyposażenie domu w okna może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości domu, liczby przeszkleń, rodzaju szyb i okuć. Bardzo popularne i drogie są przesuwne systemy tarasowe. Ważne jest, aby zaplanować wyposażenie okien, także tych dachowych, w zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, a w razie potrzeby także w zabezpieczenia antywłamaniowe.
Decyzji do podjęcia jest wiele, ale ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznych decyzji porównać oferty różnych producentów. Poproś również o wycenę uwzględniającą dodatkowe wyposażenie (nawiewniki i klamki z kluczykiem i hamulcem, zaczepy antywłamaniowe i hamulec, niski próg i napęd do okien tarasowych, moskitiery i rolety zewnętrzne), jak termin realizacji zamówienia i montażu (konieczny przy zastosowaniu piankowych taśm zabezpieczających). Czasami termin ten może być krytyczny. Najlepiej od razu zamówić wszystkie akcesoria razem, ponieważ często później się o nich zapomina. Kompleksowe zamówienia będą kosztować mniej niż zakup poszczególnych elementów osobno. Warto również rozważyć zakup parapetów wewnętrznych w jednym zamówieniu.
Jakie profile wybrać?
PVC
Profile z tworzyw sztucznych można wzmocnić kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi, co zwiększy ich wytrzymałość i sztywność. Cieplejszą opcją wzmocnienia profili jest zastosowanie wkładek z mocnych tworzyw sztucznych lub wzmocnienie PVC włóknem szklanym. W wersjach energooszczędnych ramki aluminiowe między szybami można zastąpić ramkami stalowymi lub kompozytowymi z włókna węglowego.
Ramy z PVC są komorowe. Na ich izolacyjność cieplną ma wpływ ilość komór i głębokość rozwinięcia profilu. Profil jest szerszy (np. okno będzie cieplejsze, jeśli będzie miał średnicę 80-90 mm. Elementy te są izolowane głównie dlatego, że nie posiadają wzmocnień stalowych i są wklejane w pakiety szybowe. Profil o głębokości zabudowy 70 mm z przekładkami kompozytowymi może mieć takie same właściwości termoizolacyjne jak wersja ze wzmocnieniami stalowymi 10-20 mm lub taki 5-komorowy profil z wkładami izolacyjnymi ze styropianu lub pianki termoizolacyjnej.
Nowoczesne konstrukcje oklein okiennych
Drewno
Mogą być wykonane z litego drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego, a także dębowego, meranti, mahoniowego lub meranti (drewno egzotyczne jest droższe od krajowego o około 50%). Najlepsze pod względem termicznym są ramy o minimalnej szerokości 80 mm. Można w nich bezpiecznie zastosować pakiet 3- lub 4-szybowy oraz odpowiednie uszczelki z pianki EPDM. Zapobiega to przedostawaniu się zimnego powietrza i wody pomiędzy ramę a skrzydło. Ramy wykańczane są za pomocą rozpuszczalnych w wodzie farb i lakierów, tworząc nieprzezroczystą lub przezroczystą powłokę, która pozwala zobaczyć usłojenie. Materiał ten jest często używany do tworzenia okien o nietypowych kształtach, np. okien łukowych.
Produkty te muszą być szlifowane i ponownie malowane co kilka lat. Można je naprawiać w przypadku drobnych zarysowań lub uszkodzeń ramy.
Aluminium i drewno-aluminium
Profile aluminiowe zbudowane są z dwóch odcinków metalu, połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego (np. poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym Składają się z trzech lub czterech komór. Środkowa komora wypełniona jest pianką polimerową. Mogą być anodowane na kolor naturalnego aluminium, złoty lub brązowy, albo lakierowane proszkowo na dowolny odcień. Istnieje możliwość zamówienia profili dwukolorowych. Profile anodowane są mniej odporne na korozję i zarysowania niż profile lakierowane.
Profile drewniano-aluminiowe mogą być wykonane z profili drewnianych z jednostronną lub obustronną nakładką z profili aluminiowych. Profile aluminiowe i osłona ramy drewnianej chronią materiał przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr i słońce. Wydłuża to również ich trwałość. Produkty te są bardzo sztywne i często stosowane do dużych przeszkleń, takich jak obecnie modne szerokie okna tarasowe lub panoramiczne przeszklenia całych ścian.
Jakie okna są "ciepłe"?
Okna ciepłe to takie, które są szczelne i oszczędzają energię (minimalizują jej straty). Służą do ogrzewania i chłodzenia w zimie i w lecie (klimatyzacja). Współczynnik przenikania ciepła Uw, który jest największą przyczyną strat ciepła, nazywamy przenikalnością cieplną. Wyraża się go w [W/(m2-K)]. Wskazuje on, jak intensywnie ciepło przenika przez okno. Im niższa jest ta wartość, tym lepiej. Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby budowane obecnie domy miały okna pionowe o Uw=0,9, a okna dachowe o współczynniku 1,1 W/(m2-K) zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Nowoczesna technologia pozwala nam produkować modele o Uw trzykrotnie wyższym od wymaganego przez przepisy. Przykładowo okna pasywne mogą mieć Uw na poziomie 0,3 W/(m2-K). Takie okna nie są jednak polecane do domów niskoenergetycznych, ponieważ oszczędności na rachunkach za ogrzewanie nie będą wystarczające, aby zrekompensować wysokie koszty montażu. Przepisy dopuszczają wystarczającą ilość opcji.
Szukasz firmy która kompleksowo zajmie się doborem i montażem okien? Sprawdź https://www.manufakturaokien.pl/okna-i-drzwi/
Komentarze (0)