single

Bezpieczne meble dla dzieci

Meble przeznaczone dla dzieci muszą być nie tylko praktyczne i estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Zobacz, na co warto zwracać uwagę podczas meblowania pokoju dla milusińskich z naszym poradnikiem.

Większość rodziców, aranżując pokój dla dziecka, skupia swoją uwagę na wyglądzie mebli, ich ustawności oraz praktyczności. Chcemy przecież, by zakupione meble dobrze się prezentowały, były funkcjonalne, a przy tym dobrze komponowały się z wystrojem reszty mieszkania. Nie wolno jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Mają one niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku niemowląt, jak również starszych maluchów. Mając to na uwadze, powinniśmy wybierać wyłącznie meble trwałe, solidne, wykonane z bezpiecznych materiałów, których jakość oraz zgodność z obowiązującymi normami potwierdzona jest odpowiednimi certyfikatami. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kryteria przygotowaliśmy ranking mebli dziecięcych według producentów.

Meble dziecięce - bezpieczeństwo i praktyka

Zakupów wyposażenia do dziecięcego pokoju nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę. Lepiej odpowiednio wcześniej zapoznać się z dostępną ofertą, by móc rzetelnie i bez pośpiechu porównać dostępne rozwiązania. Podczas oglądania produktów trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję mebli oraz zastosowane w nich mechanizmy. Na pewno, wszystkie narożniki ramy łóżka, szafek czy półek muszą posiadać zaokrąglenia, które zmniejszą ryzyko kontuzji podczas nieumyślnego zderzenia. Ponadto, należy unikać mebli o skomplikowanej budowie, posiadających głębokie wnęki oraz duże otwory zachęcające dziecko do wkładania rączek w niebezpieczne miejsca. W przypadku szuflad oraz drzwiczek warto wybierać produkty z hamulcem umożliwiającym bezpieczne i delikatne zamykanie. Takie zabezpieczenie uchroni palce malucha przed przytrzaśnięciem. Oglądając mebel, trzeba również zwrócić uwagę na jego wykończenie oraz solidność całej konstrukcji. Spiczaste, wystające elementy mogą zranić dziecko, natomiast małe, odpadające fragmenty mogą zostać połknięte.

meble dziecięce

Tworzywa sztuczne - jaki mają skład chemiczny?

Zanim zdecydujemy się na wybór danego mebla, bezwzględnie należy sprawdzić, czy użyte w nim materiały są bezpieczne. W miarę możliwości należy wybierać tworzywa naturalne, nieszkodliwe dla środowiska. Przykładowo, lakier, którym pomalowano meble, nie powinien zawierać metali ciężkich oraz innych niekorzystnych związków, które mogłoby wziewać dziecko. Jeśli chodzi o meble drewniane, to należy kupować produkty wykonane z solidnego, litego drewna. Jest to niezmiernie istotne w przypadku łóżka, które będzie musiało wytrzymać ciężar oraz zabawy dziecka. Użyty materiał musi być najwyższej jakości, bez wad strukturalnych i powierzchniowych.

Artykuły dziecięce - jakie certyfikaty?

Wszelkie artykuły dziecięce powinny posiadać odpowiednie certyfikaty oraz wymagane atesty. Nie inaczej jest w przypadku mebli oraz elementów wystroju wnętrz. W kraju najistotniejszym certyfikatem jest Polska Norma (PN), która świadczy o tym, że produkt spełnia listę wymagań stworzonych przez rodzimych ekspertów. Warto również szukać produktów spełniających Normy Europejskie (PN-EN) oraz normy międzynarodowe PN-ISO i PN-IEC. Materiały, z których produkowane są akcesoria dziecięce są też kontrolowane przez PZH. Sprawdzane są nie tylko farby, lakiery czy kleje użyte w produkcji, ale również tkaniny czy wypełnienia. Popularny certyfikat CE gwarantuje, że towar został wyprodukowany oraz transportowany według europejskich norm, natomiast certyfikat FSC zapewnia nas, że użyte drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Z pewnością, znalezienie mebli, które idealnie trafią w nasz gust, a przy tym będą posiadać wszelkie certyfikaty, nie będzie łatwe. Dlatego podczas zakupów warto szukać kompromisu, który pozwoli na wybór mebli ładnych, funkcjonalnych i co najważniejsze bezpiecznych dla dziecka.