
Energia słoneczna w budownictwie
Promienie słoneczne są dla nas tak naturalnym zjawiskiem, że często zauważamy je dopiero wtedy, kiedy jest nam za gorąco lub kiedy rażą nas w oczy. Są one podstawowym źródłem życia na Ziemi. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak szeroki wpływ ma światło słoneczne na wymogi w budownictwie.
Słońce jest ogromnym źródłem energii. Promieniowanie docierające do powierzchni Ziemi w ciągu rogu niesie ze sobą wielokrotnie więcej energii, niż to, co moglibyśmy uzyskać ze zużycia wszystkich zasobów paliw kopalnych i jądrowych.
Większość tej energii wraca w kosmos, ale część jest zużyta na procesy fizyczne i biologiczne na naszej planecie. Coraz większą popularność zyskują ogniwa fotowoltaniczne – urządzenia, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną i magazynują ją. W ten sposób uzyskuje się prąd „za darmo” – trzeba tylko zainwestować w instalację. Każdy może zainstalować ją na dachu swojego domu, aby zaoszczędzić na rachunkach.
Drugim ważnym aspektem jest wpływ promieniowania słonecznego na komfort cieplny w budynku. Ludzie, przebywający w przeszklonych pomieszczeniach (bardzo popularne są szklane wieżowce i biurowce – wizja Seweryna Baryki jednak się sprawdziła) są mocno ogrzewani, co negatywnie wpływa na samopoczucie. Jest to bardzo ważny punkt przy obliczaniu mocy systemów klimatyzacji – należy ochłodzić pomieszczenia tak, aby zneutralizować wpływ słońca. Aby ograniczyć koszty, stosuje się często żaluzje lub szyby
z odpowiednimi filtrami.
Prawo polskie wymaga od architekta takie zaprojektowanie budynku, aby każde pomieszczenie przeznaczone na stały pobyt ludzi miało przynamniej 3 godziny pełnego światła naturalnego w ciągu doby. Dlatego ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata oraz sąsiednich budowli, a także wielkość i ilość okien. Dostosowanie się do tego wymogu nie zawsze jest proste, a ręczne sprawdzanie kątów padania promieni w każdej godzinie doby – bardzo mozolne.
Dlatego warto skorzystać z usługi Insight 360 – jest to usługa chmurowa działająca bezpośrednio w programie Revit. Pozwala ona na wykonanie analizy energetycznej budynku – zysków ciepła oraz padania promieni słonecznych. AEC Design prowadzi konsultacje w biurach projektowych, pomagając wdrażać tego typu usługi, bardzo ułatwiając żmudne obliczenia.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)