single

Łuparka do drewna - czyli jak rąbać, żeby się nie narąbać.

Rąbanie drewna za pomocą siekiery jest pracochłonnym zajęciem, które zajmuje sporo czasu, zwłaszcza jeśli jest go sporo. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi łuparka do drewna, czyli urządzenie, które znacząco zwiększa tempo rąbania drewna, a dodatkowo wymaga minimalnej ingerencji użytkownika. Łuparka w mgnieniu oka poradzi sobie z kawałkiem drewna, który trzeba podzielić na mniejsze kawałki. Korzystanie z tego urządzenia pozwala zaoszczędzić czas, dlatego zdecydowanie warto jest zastanowić się nad jego zakupem.

Rozłupywanie drewna przy użyciu łuparka do drewna

Łuparka do drewna to sprzęt, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjną siekierę. Pozwala na przygotowanie w krótkim czasie dużej ilości drewna np. na opał na zimę. Praca wykonywana jest przy niewielkim nakładzie pracy użytkownika, który musi jedynie podać kawałek drewna, który ma zostać przerąbany. Oznacza to, że łuparka wykonuje najcięższą pracę. Umożliwia sprawne uporanie się z nawet najtwardszym kawałkiem drewna, którego porąbanie na mniejsze kawałki ręcznie byłoby problematyczne. Urządzenie to sprawdza się nie tylko do przygotowania opału na zimę, ale także w różnego rodzaju pracach w ogrodzie, a także na tartakach czy zakładach stolarskich. Łuparka do drewna będzie dobrym wyborem dla każdego, komu zależy na sprawnej i bezproblemowej obróbce drewna. 

Jaka łuparka do drewna sprawdzi się najlepiej?

Biorąc pod uwagę sposób obróbki drewna wyróżnia się trzy rodzaje łuparek do drewna. Urządzenia kinetyczne wykorzystują do pracy energię kinetyczną, co umożliwia na szybką i skuteczną obróbkę drewna. Opiera się ona na zasadzie kół zamachowych. Posiada specjalny klin, do którego dociskany jest klocek drewna. Ich zaletą jest bez wątpienia cicha praca, a także nieskomplikowana obsługa. Nowoczesne modele tego rodzaju łuparek wyposażone są w system automatycznego cofania mechanizmu dociskającego, dzięki czemu praca z jej pomocą jest bezpieczna i nie stwarza żadnego zagrożenia. 

Kolejnym rodzajem jest łuparka do drewna świdrowa. Cieszą się one zdecydowanie największą popularnością i są chętnie wybierane przez użytkowników. Modele te wyposażone są w specjalne wiertło, które pełni rolę klina. Z dużą siłą wkręca się w drewno, co umożliwia precyzyjne jego rozłupanie. Jest to urządzenie stosunkowo niedrogie, dlatego sprawdzi się świetnie w gospodarstwie domowym. 

Wybierając łuparkę do drewna może zdecydować się także na zakup modelu hydraulicznego. Są to urządzenia najbardziej zaawansowane technologicznie. Ze względu na to wykorzystywane są one przede wszystkim w sporych gospodarstwach oraz dużych zakładach produkcyjnych. Cechuje je duża moc oraz wydajność. Podczas obróbki drewna jest ono dociskane klinem, który jest napędzany za pomocą pompy hydraulicznej wyposażonej w silnik i siłowniki. 

Łuparki do drewna podzielić można także ze względu na sposób, w jaki są napędzane. Wyróżnia się więc modele wyposażone w silniki spalinowe oraz elektryczne. Pierwsze z nich wyróżniają się przede wszystkim wysoką trwałością oraz wydajnością. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują urządzenia do obróbki sporej ilości drewna. Modele elektryczne są nieco delikatniejsze, dlatego sprawdzą się do mniej intensywnej pracy.

Drewno opałowe

Profesjonalna łuparka do drewna - jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej łuparki do drewna to zadanie, do którego należy się dobrze przygotować. Trzeba pod uwagę wziąć kilka istotnych parametrów urządzenia, które mają wpływ na jej funkcjonalność i wpłyną na jej pracę. Przede wszystkim należy zastanowić się, jak często i do jakich konkretnych celów będzie ona wykorzystywana. Pozwoli to ustalić jaki rodzaj łuparki spełni swoją rolę najlepiej.

Wybierając łuparkę elektryczną należy zwrócić szczególną uwagę na jej moc, gdyż to od niej zależy ogólna wydajność oraz to, ile drewna oraz w jakim czasie uda się obrobić przy jej użyciu. Z kolei siła nacisku pozwoli określić, czy wybrany model poradzi sobie z twardym drewnem. Warto więc zastanowić się, z jakimi rodzajami drewna będziemy mieć najwięcej do czynienia, ponieważ pozwoli to wybrać wydajne urządzenie.

Innym parametrem, który również może okazać się przydatny podczas wyboru łuparki są maksymalne rozmiary drewna, jakie można z jej pomocą obrabiać. Warto zwrócić uwagę również na wagę urządzenia. Ciężkie maszyny są stabilne, ale dość problematyczne w transporcie. Nowoczesne modele wyposażone są w różnego rodzaju udogodnienia, takie jak system do automatycznego wciągania gałęzi, czy pojemnik na zrębki, dzięki którym praca z ich pomocą jest jeszcze łatwiejsza.