single

Wybieramy meble łazienkowe

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że łazienka jest dość "prostym" pomieszczeniem, w którym nie potrzebujemy raczej zbyt wielu elementów wyposażenia – zwykle wystarcza nam tutaj umywalka i wanna lub kabina prysznicowa. Zapominamy jednak o tym, jak ważną kwestią jest równocześnie wybór odpowiednich mebli łazienkowych, które w ogromnym stopniu mogą wpływać na to, czy korzystanie z tego pomieszczenia będzie dla nas czymś przyjemnym i wygodnym.

Dzięki dobraniu dobrych mebli ze swojej łazienki można zrobić naprawdę wyjątkowe miejsce, które będzie odznaczało się niepowtarzalnym klimatem; sprawimy w taki sposób, że nawet zwykła kąpiel będzie dla nas czymś niezwykłym. W łazience można wbrew pozorom korzystać z bardzo wielu różnych mebli, które znacznie zwiększają funkcjonalność tego pomieszczenia. Najróżniejsze półki, szafki czy nawet małe komody sprawiają, że nasza łazienka stanie się znacznie bardziej praktyczna. Równocześnie zakup mebli powinniśmy pozostawić na sam koniec procesu urządzania tego wnętrza, najpierw skupiając się na urządzeniach sanitarnych. Jest to najlepsze podejście z kilku powodów. Przede wszystkim, aby dobrać idealne meble musimy wiedzieć, jak dużo wolnego miejsca możemy na nie przeznaczyć w swojej łazience. Ponadto o wiele łatwiej jest dopasować potem meble do takich elementów, niż całą armaturę do wybranych już mebli – znacznie możemy ułatwić sobie w taki sposób zadanie.

Łazienka zwykle nie jest zbyt dużym pomieszczeniem, z czego trzeba sobie zdawać sprawę w czasie szukania do niej mebli. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zmierzenie tego, jak dużo wolnej przestrzeni mamy do zagospodarowania już po wstawieniu wszystkich urządzeń sanitarnych. Warto wykorzystywać fakt, że łazienki często nie posiadają zbyt regularnego kształtu i pełne są najróżniejszych wnęk czy miejsc, których nie da się wykorzystać chociażby na umywalkę czy wannę, ale za to świetnie nadają się do wstawienia niewielkiej szafki. Z drugiej strony, rozstawienie mebli w łazience powinno być odpowiednio rozplanowane, zwłaszcza w zależności od ich przeznaczenia. Z jednej strony w czasie wykonywania jakichkolwiek czynności przy umywalce czy wannie powinniśmy mieć do takich mebli swobodny dostęp, ale z drugiej nie mogą one utrudniać nam poruszania się po całej łazience. Meble to nie tylko funkcjonalność, ale również dobry wygląd całej naszej łazienki. Z tego powodu warto poświęcić sporo uwagi ich kolorystyce.

Przede wszystkim powinny one pod tym względem jak najlepiej do siebie pasować i razem tworzyć spójną całość. Powinniśmy tutaj kierować się ogólnymi założeniami stylu, jaki chcielibyśmy uzyskać w swojej łazience. Z tym nie powinniśmy jednak mieć większych problemów, bowiem oferty producentów działających na rynku są pod tym względem bardzo zróżnicowane. Minęły już czasy, kiedy meble łazienkowe były dostępne jedynie w barwie białej, tak charakterystycznej dla tego pomieszczenia. Aktualnie wybór jest znacznie szerszy. Kolejną ważną rzeczą jest materiał, z jakiego nasze meble będą wykonane. Warto mieć na uwadze to, że w łazience panują zwykle dość trudne warunki – wysoka wilgoć i często zmieniające się temperatury, a meble w niej umieszczone są narażone na ciągłe działanie wody. W gruncie rzeczy meble łazienkowe mogą być jednak wykonane z każdego materiału – również z drewna. Należy jedynie pamiętać, aby były one wówczas pokryte specjalnym lakierem. Dzięki temu działanie wody nawet po długim czasie ich użytkowania nie będzie dla nich tak szkodliwe.

Meble łazienkowe

W każdym przypadku należy tu stosować zawiasy i inne elementy metalowe odporne na rdzę. Bez tego nasze meble dość szybko ulegną zniszczeniu ze względu na panujące w łazience warunki. Istnieje wiele rodzajów mebli, które warto kupić do swojej łazienki. Do tych najbardziej podstawowych z nich należą oczywiście szafki, które pomimo swojej prostoty mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność tego pomieszczenia i zapewnić nam sporo dodatkowej przestrzeni użytkowej. Chyba najpopularniejszym rozwiązaniem jest tutaj szafka połączona z umywalką, umieszczana bezpośrednio pod nią. Zazwyczaj wybieramy ją już w momencie kupowania urządzeń sanitarnych. Innym ciekawym pomysłem jest szafka wisząca. Oczywiście, musimy mieć na ścianach naszej łazienki odpowiednią ilość wolnego miejsca na coś takiego, ale jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, to zdecydowanie warto. Często do takich szafek montuje się dodatkowo lustro. Jeszcze jednym dobrym pomysłem jest szafka stojąca. Zajmuje co prawda miejsce na podłodze, przez co nie zmieści się ona w każdej łazience. Daje nam jednak sporo funkcjonalności i jest zwykle bardzo pojemna. Innym bardzo popularnym rodzajem mebli są tak zwane słupki łazienkowe. Są zwykle dość wysokie i składają się z kilku półek, na których mamy sporo miejsca do przechowywania kosmetyków i innych przyborów. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak kosze na brudne ubrania. Sporym zainteresowaniem cieszą się też komody łazienkowe. Ten rodzaj mebli kojarzy się raczej z innymi pomieszczeniami, jak salon czy sypialnia, ale istnieją ich modele przeznaczone specjalnie do łazienki. Wymagają co prawda sporo miejsca na podłodze, ale są bardzo praktyczne i pojemne.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że meble łazienkowe stanowią dość ograniczoną grupę i raczej nie możemy pozwolić sobie przy nich na tak dużo fantazji jak chociażby w przypadku salonu czy sypialni. W rzeczywistości jednak wybór takich rzeczy jest aktualnie naprawdę szeroki, co pozwala na urządzenie nie tylko funkcjonalnej, ale również naprawdę stylowej i ciekawie wyglądającej łazienki.