single

Jakie zalety mają domy z drewna? Jak wypadają na tle domów murowanych?

Nie da się ukryć, że wielu osobom trudno jest zdecydować się na ten ostateczny projekt domu, który chcieliby zrealizować. Wśród dużej ilości propozycji jest również taka, która może nie jest zbyt popularna, jednak jest zdecydowanie warta rozpatrzenia. Poznajmy zalety domów z drewna. Co zyskujemy, decydując się na taki wybór?

Kwestia komfortu

Myśląc o tego typu zabudowie, od razu przychodzą na myśl domy skromne i niewielkich rozmiarów. Faktycznie, częściej spotyka się je właśnie w takiej postaci. Budynki mieszkalne wykonane z tego materiału są przytulne i panuje w nich wyjątkowy klimat. Małe rozmiary także w tym wypadku działają na plus. Drewno to materiał niesamowicie wdzięczny, a mieszkanie w takim budynku sprawia, że czujemy bliskość natury. Zapach drewna, jego przyjemna faktura i ciepło sprawiają, że w takim domu mieszka się po prostu bardzo dobrze. Ściany z drewna inaczej się zachowują, aniżeli te murowane. Materiał ten odznacza się bowiem doskonałą izolacją termiczną, dlatego zimą jest w nim cieplej, natomiast latem możemy liczyć na przyjemną temperaturę. Zatem komfort mieszkania w takim domu jest naprawdę wysoki.

Kwestie praktyczne, czyli koszty oraz czas budowy

Z drugiej strony mamy kwestie wydatków związanych z postawieniem takiego budynku, jak również czas, w którym taki dom powstaje. Gdy chodzi o te bardziej praktyczne sprawy, projekty domów z drewna również bardzo dobrze wypadają. Często bowiem są tańsze, aniżeli budynki murowane. Wszak nie trzeba ich na przykład ocieplać, jak też wykonywać dość czasochłonnych prac murarskich. Gdy mowa o czasie, to tego typu budynki powstają szybciej, niż murowane. Dzieje się tak, ponieważ nie są konieczne przerwy technologiczne związane ze schnięciem zaprawy. Oprócz tego domów murowanych nie można stawiać cały rok, natomiast drewniane już tak. Aura na dworze nie ma tutaj aż takiego znaczenia. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na dom jednorodzinny już po sezonie letnim, to w przypadku domów z drewna nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kontynuować prace mimo zimy.

Jak widać, budownictwo drewniane może być dobrą alternatywą dla domów murowanych, szczególnie jeśli nie zależy nam na dużym metrażu. Warto również pamiętać o tym, że nawet jeśli nie zdecydujemy się na cały dom jednorodzinny wykonany z tego materiału, to można pomyśleć o małej zabudowie na posesji wykonanej właśnie z drewna. Garaż, wiata, czy dodatkowy domek letniskowy dla gości będą dobrym dopełnieniem każdego domu.

 

Materiał zewnętrzny