single

Płytki ceramiczne w folkowym stylu

Wraca moda na folkowe inspiracje. Marokańskie majoliki i polskie ludowe koronki na płytkach ceramicznych to najnowszy hit w architekturze wnętrz. Słowiańskie koronki i marokańskie majoliki świetnie wyglądają zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i łączone z nowoczesnym designem. Takie wzornictwo szczególnie dobrze pasuje do ceramicznych płytek w łazience lub kuchni.

Majolika określenie używane w odniesieniu do wyrobów fajansowych wytwarzanych we Włoszech w XIV-XVII w. i wzorowanych na ceramice wschodniej, głównie perskiej, syryjskiej i marokańskiej. W tradycyjnych majolikach przeważają żywe kolory: zieleń, indygo, kobalt, fiolet. Cechuje je bogate wzornictwo oparte na geometrycznych deseniach: trójkątach, gwiazdach i kwadratach, oraz łukach i arabeskach. Obecnie tradycyjne marokańskie wzory przebojem wdzierają się także do europejskich wnętrz.

– Majoliki tak naprawdę mogą być na płytkach ceramicznych interpretowane dosyć dosłownie, czyli z jakimiś przetarciami w różnych kolorach. Mogą być również odtwarzane w sposób unowocześniony, czyli już nie na płytkach matowych, lecz na płytkach błyszczących. Często występują też wzory kontrastowe, na przykład czarno-białe na dużych powierzchniach – mówi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Płytki te sprawdzą się także na mniejszych powierzchniach. Można pokryć nimi całkowicie podłogę lub ścianę, a także wykorzystać tylko pojedyncze płytki na mniejszej powierzchni i połączyć je z płytkami jednolitymi. Płytkami z majolikami można również obudować kominek lub pokryć nimi fragment ściany za łóżkiem w sypialni. Motywy orientalne świetnie sprawdzą się nawet w nowoczesnych, loftowych mieszkaniach. Marokańska majolika na szarych płytkach o fakturze betonu nada łazience nowoczesny i artystyczny charakter.

– Motywy orientalne występują nawet na płytkach inspirowanych betonem jako rodzaj ciekawego tatuażu inspirowanego choćby dywanem perskim. Występują również w kolekcjach płytek bardziej kobiecych, w których może pojawić się beż lub fiolet, wówczas takie dekoracje występują w postaci ciekawych struktur, również z pięknym połyskiem, np. perłowym – mówi Joanna Ciecierska.

Moda na folkowe inspiracje obejmuje także tradycyjne polskie wzornictwo. Na ceramicznych płytkach łazienkowych coraz częściej pojawiają się ludowe koronki i kwiaty. Projektanci rezygnują jednak z tradycyjnej żywej kolorystyki na rzecz barw stonowanych i eleganckich, tworząc płytki o nowoczesnym charakterze i ludowej energii. Takie płytki świetnie wyglądają w połączeniu z postarzanym drewnem. Sprawdzą się one we wnętrzach zarówno o charakterze rustykalnym, jak i nowoczesnym.

Źródło: lifestyle.newseria.pl