single

Ogrodnictwo dla początkujących - krótki przewodnik

Każdy z nas marzy o bujnym, zielonym ogrodzie. Marzenia te często nie są realizowane w zderzeniu z rzeczywistością, brakiem czasu i pieniędzy. Być może nie jesteś tak wykwalifikowany, jak myślałeś.

Oto osiem pomocnych wskazówek dla początkujących ogrodników:

1. Czego oczekujesz od swojego ogrodu? Czego oczekujesz od swojego ogrodu?

Połączenie wszystkich marzeń z rzeczywistością może być trudne. Ogranicz swoje ambicje, przynajmniej na początku. Stworzenie swojego własnego, osobistego Edenu zajmie trochę czasu. Zanim zaczniesz, zastanów się, jakie funkcje ma pełnić Twój ogród. Na przykład, czy ma to być miejsce do siedzenia, zabawy, czy może chcesz mieć kwiaty?

2. Zacznij powoli...

Jeśli jesteś nowym właścicielem domu lub mieszkania z ogrodem, nie spiesz się w pierwszym sezonie. Ogrodowe marzenia starego właściciela mogą być ukryte przez warstwę czarnej ziemi. Wiele roślin wieloletnich będzie kwitło co roku. Inne mogą wymagać wykopania i rewitalizacji.

3. Jak wiele może zdziałać twoja samodyscyplina?

Chodzi o zrównoważenie wiedzy, czasu i pieniędzy. Wielu ogrodników uważa za atrakcyjne robienie wszystkiego ręcznie. Niektórzy ogrodnicy wolą zatrudnić projektantów lub architektów krajobrazu. Ale nie każdy jest w stanie zrobić wszystko sam. Zawsze można poprosić o pomoc sąsiadów.

4. Jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, w którym mieszkasz?

W jednym kraju może istnieć wiele stref klimatycznych. Dobrym pomysłem dla początkujących jest poproszenie o radę lokalnego centrum ogrodniczego lub ogrodnika. Są oni ekspertami w dziedzinie gleby, klimatu i roślinności. Kupowanie roślin przypadkowo, bez wcześniejszego sprawdzenia z profesjonalistą, może być kosztowne.

Czytaj również: Co ogrodnik powinien gromadzić zimą, aby wykorzystać latem

ogrodnik podczas pracy

5. Wysokość, czas i kolor

Przy zakładaniu ogrodu kwiatowego należy przestrzegać trzech prostych zasad: Wybieraj gatunki, których czas kwitnienia pokrywa się, aby przedłużyć sezon. Można łączyć kolory, które się wzajemnie uzupełniają. Niżej rosnące rośliny nie powinny być zasłaniane przez wyższe.

6. Jakość się opłaca

Supermarkety mogą sprzedawać tanie narzędzia i drogie rośliny. Rośliny nie będą się rozwijać w złych, oligotroficznych warunkach. Narzędzia powinny być używane przez więcej niż jeden sezon. Kupuj narzędzia i rośliny wysokiej jakości. Kupuj mniej kosztowne przedmioty, które będą trwalsze.

7. Dziel się z przyjaciółmi i sąsiadami

Nie każdy potrzebuje kosiarki do trawy czy kultywatora. Pożyczaj od sąsiadów lub kupujcie razem, aby podzielić się kosztami większych inwestycji (i otrzymać produkty wysokiej jakości). Możesz wymieniać się cebulkami i roślinami z sąsiadami i przyjaciółmi. Możecie dzielić się strategiami, poradami i pomagać sobie nawzajem w ciężkich pracach. W ramach podziękowania nie zapomnij zaprosić ich na przyjęcie w ogrodzie!

8. Przydatne narzędzia dla początkujących ogrodników

  • Szpadel do kopania
  • Grabie
  • Kosiarka do trawy
  • Sekator
  • Nożyce do przycinania
  • Zraszacze i węże ogrodowe