single

Oświetlenie LED - charakter i oszczędność

Diody LED zagościły na rynku stosunkowo niedawno, ale znacznie szybciej zyskały uznanie pośród użytkowników. Za ich zastosowaniem przemawia przede wszystkim energooszczędność, wyższa trwałość, bardzo wysoka efektywność pracy czy też możliwość zastosowania praktycznie każdego koloru światła.

Zalet jest znacznie więcej, ale jak w każdym przypadku, trzeba też liczyć się z pewnymi wadami, w tym wysoką ceną. Niemniej jednak oświetlenie LED-owe jest stosowane bardzo chętnie, w dużej mierze pośród domowych aranżacji.

Zalety LED-ów

Diody LED oferują sprawność na poziomie 80%-95%. Zwykłe żarówki zaś... to jedynie 5%-10% sprawności, czyli ilości dostarczonej energii, która zostaje przekształcona w światło widzialne. Moduły oświetleniowe LED pracują dziesięciokrotnie dłużej niż żarówki halogenowe i nawet 25 krotnie dłużej od zwykłej żarówki. Można zatem liczyć na czas eksploatacji, wynoszący przeciętnie od 5 do 7 lat.

Diody LED składają się z dwóch półprzewodników oraz dwóch elektrod. Taka konstrukcja sprawia, że oświetlenie led AZzardo.com.pl, jest odporne na wstrząsy i uderzenia. Do wyboru nadto mamy podstawową paletę barw diod, jak czerwony, niebieski, zielony, biały bądź żółty, ale w rzeczywistości mamy do czynienia z trzema sekcjami. Każda z nich świeci w innym kolorze, biorąc pod uwagę podstawowy system RGB, co finalnie daje szansę na uzyskanie właściwie dowolnej barwy światła.

Pełna jasność uzyskiwana jest w ciągu mikrosekund, a do tego oświetlenie LED-owe jest kompatybilne ze ściemniaczami. Biorąc pod uwagę, jak wiele mówi się dziś o ochronie środowiska, warto zauważyć, iż LED-y są bardziej ekologiczne, ponieważ do ich produkcji nie stosuje się rtęci oraz metali niekorzystnie wpływających na funkcjonowanie środowiska naturalnego.

A co z wadami?

Największą wydaje się być cena, która w pierwszej chwili znacząco odbiega od kosztów związanych z zakupem tradycyjnych żarówek czy nawet halogenowych. Na uwadze trzeba mieć jednak inwestycję długoterminową. Czas eksploatacji sprawia, że jednorazowy, wyższy wydatek na LED-y, finalnie jest mniejszym kosztem niż uciążliwa eksploatacja tradycyjnych żarówek.

Większość z oferowanych modułów na razie wymaga od nas zadowolenia się emisją zimnego światła, które zmienia percepcję ludzkiego wzroku. Musimy zmagać się z nieco odmienną kolorystyką przedmiotów, jak i wrażeniem, że dany przedmiot jest wykonany z innego materiału niż faktycznie ma to miejsce. Diody mogą również razić.

Czy warto stawiać na LED-y?

Liczba zalet jest zdecydowanie przeważającą. Oszczędność, dłuższy czas eksploatacji, a do tego spore możliwości względem aranżacji wnętrza sprawiają, że i tak chętniej stawiamy na ten rodzaj oświetlenia. Zajmującego niewiele miejsca, pozostawiającego szerokie możliwości aranżacyjne, nie tylko ze względu na uzyskiwanie rozmaitych barw wiązki światła.

Ten rodzaj światła można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Łącząc funkcje praktyczne, z dekoracyjnymi. Doświetlając ciemne miejsca lub bawiąc się w grę świateł, które świetnie eksponują meble, przedmioty, rzeźby czy też szkło dekoracyjne.

Materiał partnera zewnętrznego