
Jak zagospodarować miejsce do nauki w pokoju dziecięcym?
Planując wyposażenie pokoju dla dziecka powinniśmy mieć na uwadze to, że musi znaleźć się w nim miejsce do nauki. Jak jednak zapewnić maluchowi najlepsze warunki do odrabiania lekcji?
Jak rozmieścić meble?
Najważniejszym meblem w pokoju ucznia staje się biurko, najlepiej więc umieścić je w miejscu, które może nam zagwarantować dostęp do naturalnego światła. W szczególny sposób unikać należy światła padającego z tyłu, ma ono bowiem tendencję do odbijania się od ekranu. Również światło z przodu nie jest zbyt korzystne, okazuje się bowiem, że męczy ono wzrok. Jeśli pokój ucznia znajduje się na poddaszu, a biurko ma znaleźć się pod skosem, nie można zapominać o odpowiednich parametrach. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście wysokość ścianki kolankowej, ta bowiem powinna wynosić 75 centymetrów, aby nie utrudniać dostępu do biurka. Głębokość biurka to około 90 centymetrów, a szerokość – przynajmniej 120 centymetrów.
Duży wpływ na komfort dziecka ma też wysokość biurka. Tą najczęściej ocenia się na podstawie kąta pomiędzy ramieniem i przedramieniem jego użytkownika, idealny jest wówczas kąt prosty. Dzieci rosną szybko, biurko z regulowaną wysokością może się więc okazać strzałem w dziesiątkę. Warto zastanowić się również nad rozwiązaniem, które stwarza możliwość samodzielnej regulacji kąta nachylenia blatu. Oczywiście, biurko wymaga również obecności ergonomicznego krzesła. Tu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz na nogi spoczywające na ziemi ułatwia to bowiem zachowanie prawidłowej postawy.
Jak oświetlić miejsce do nauki
Planując oświetlenie miejsca do nauki w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na oświetlenie ogólne. Najczęściej jest to umieszczona w centralnym punkcie lampa sufitowa, alternatywą dla niej mogą okazać się jednak ruchome reflektorki na szynie. Jeśli poszukujemy lampy na biurko, wybierzmy taką, która posiada ruchome ramię oraz główkę, pozwoli to dziecku na korzystanie z niej bez względu na okoliczności. Jej ustawienie powinno zapobiegać sytuacji, w której pisząca ręka rzuca cień na tekst. Nie zaszkodzi również, jeśli pomyślimy o dodatkowym źródle światła. Te powinno być umieszczone przy łóżku tak, aby istniała możliwość czytania przed snem. Najlepiej sprawdza się w takim przypadku kinkiet lub lampa stojąca z regulowanym kloszem i padającym w dół strumieniem światła.
W trosce o porządek
Dzieci i porządek rzadko pozostają w sojuszu, jeśli jednak odpowiednio zaprojektujemy przestrzenie przeznaczone do przechowywania ubrań, książek i zabawek, dbanie o porządek stanie się łatwiejsze. Ciekawym rozwiązaniem wydają się w tym kontekście między innymi szafy modułowe rozbudowywane w miarę rosnących potrzeb ucznia. Warto też postawić na drzwiczki suwane, ponieważ zajmują mniej miejsca niż drzwi otwierane w klasyczny sposób. Nie można też zapominać o tym, że wraz z udaniem się do szkoły uczeń wcale nie przestaje być dzieckiem. Nie można zatem pozbawiać go przestrzeni przeznaczonej do zabawy połączonej z ruchem.
Komentarze (0)