Rozłupywanie drewna w 3 krokach przy użyciu siekiery
Wybór narzędzi jest kluczowy, jeśli chcesz ciąć drewno siekierą do kominka. Najlepsze siekiery rozłupujące to te, które nadają się do tego celu. Mają one zaokrągloną krawędź i szerszy grzbiet. Ułatwia to rozłupywanie drewna i tworzenie klinowatych kawałków. Jeśli czujesz się pewnie przy użyciu rozłupywarki, możesz przeczytać nasz poradnik "Rozłupywanie drewna elektryczną rozłupywarką". Dowiesz się z niego jak postępować i jakich narzędzi używać.
Krok po kroku #1
Odzież ochronna przy rozłupywaniu drewna Przy rozłupywaniu drewna piłą mechaniczną niezbędna jest odzież ochronna. Niezbędne są buty ochronne ze stalowymi noskami i antypoślizgowe rękawice. Aby chronić oczy przed drzazgami, zalecany jest również kask z wizjerem i okulary ochronne. Przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy siekiera nie ma pęknięć lub uszkodzeń. Trzonek siekiery powinien być pewnie przymocowany do głowicy. Ważne jest, aby natychmiast wymienić trzonek, jeśli jest luźno przymocowany do głowicy.
Krok po kroku #2
Ustawienie kłody do rozłupywania Na kłodę najlepiej nadaje się twarde, suche drewno. Zalicza się do niego dąb o minimalnej wysokości 50 cm. Eksperci różnią się co do idealnej wysokości kłody. Ogólna zasada jest taka, że drewno powinno być umieszczone na pniu na wysokości bioder osoby, która będzie je rozłupywać. Ważne: Upewnij się, że kłoda jest umieszczona na stabilnej powierzchni. Należy również zwrócić uwagę na to, czy może się ona przechylać lub kołysać.
Krok po kroku #3
Rozłóż drewno, a następnie rozłup je Umieść drewno na środku i pozwól siekierze swobodnie się obracać. Powinieneś mieć pewny chwyt. Musisz mieć pełną kontrolę nad zamachem i wystarczającą odległość między palcami. Kontynuuj ten proces aż do uzyskania pożądanej wielkości kawałków drewna. Łatwiej jest rozłupywać drewno, jeśli siekiera uderza równolegle do włókien drewna. Świeżo rozłupane drewno powinno być użyte tak szybko jak to możliwe. Zasadą jest, że im więcej czasu zajmuje wyschnięcie drewna, tym trudniej będzie je rozłupać. Istnieją świeże kawałki drewna, które są trudniejsze do rozłupania siekierą elektryczną z powodu sęków i narośli. Do rozłupania takiego drewna potrzebny jest jeden lub więcej klinów. Kliny w kolorze aluminium powinny być wbite w drewno za pomocą specjalnego narzędzia do rozłupywania drewna. Zanim drewno będzie mogło być użyte w kominku, należy je przyciąć na odpowiedni wymiar. Można to zrobić szybko i tanio za pomocą siekiery.
Jeśli jesteś zmęczony ręcznym rąbaniem drewna to polecamy wejść na http://luparki-do-drewna.pl/ i dowiedziec się więcej o możliwościach łuparki do drewna.
Jak rąbać drewno - zasady bezpieczeństwa i najczęstsze błędy
Podczas rąbania drewna częstym błędem jest przytrzymywanie kawałka/klocek drewna ręką lub stopą. Może to prowadzić do obrażeń. Równie niebezpieczne jest omiatanie drewna od tyłu, wykonując szerokie zamachy. Bezpieczniejsze i lepsze są proste uderzenia z góry na dół. Podczas rąbania pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Podczas wykonywania tego typu pracy łatwo o kontuzję. Nie tylko można się skaleczyć, ale także od drzazg drewnianych dostających się do oczu, co może spowodować poważne uszkodzenie wzroku. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy mieć okulary ochronne i ubranie, które nie ogranicza ruchów. Powinieneś mieć również odpowiednie obuwie. Powinny być one twarde i zamknięte. Jaki jest właściwy strój? Czas nauczyć się jak używać siekiery do rąbania drewna.
- Upewnij się, że powierzchnia jest równa. Jest to ważne, ponieważ pomoże Ci to wesprzeć kawałek drewna, który rąbiesz. Jeśli nie masz możliwości rąbania na prostej powierzchni, najlepiej jest rąbać na takiej. Zachowaj bezpieczną odległość i dobrą postawę. Idealna odległość od drewna, nad którym pracujesz, wynosi 30-40 cm. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że kawałek drewna uderzy w Ciebie i Cię zrani.
- Równie ważna jest prawidłowa postawa. Klatka piersiowa powinna znajdować się równolegle do klocków drewna, nogi powinny być zgięte w kolanach, a siekiera powinna pewnie leżeć w dłoniach. Należy również zadbać o podparcie. Najlepszy jest odpowiedniej wielkości pień, mocno osadzony na ziemi.
- Prawidłowo trzymaj siekierę. Stabilna pozycja to połowa sukcesu. Równie ważne jest prawidłowe trzymanie siekiery. Musisz mocno i pewnie chwycić trzonek na końcu, aby nie wyślizgnął Ci się z rąk. Zwiększy to nie tylko bezpieczeństwo podczas rąbania, ale także siłę uderzenia. Warto zainwestować w rękawice robocze, które ochronią dłonie przed wyślizgnięciem.
- Poświęć trochę czasu na sprawdzenie kawałków drewna przed rozpoczęciem pracy. Ostrze siekiery powinno uderzać w rdzeń drewna, rozłupując je od góry do dołu. Odwrotne rozłupywanie jest inną metodą rozłupywania drewna. W tym przypadku ostrze siekiery należy wbić w drewno. Następnie całość należy podnieść. Następnie głowica siekiery powinna obracać się w dół. Na koniec siekiera powinna uderzyć w pień. Spowoduje to rozszczepienie drewna pod własnym ciężarem. Siekiera klinowa jest dobrym wyborem, jeśli pracujemy z grubymi blokami. Najpierw należy wyciąć drewno. Następnie należy włożyć klin w szczelinę, a następnie wbić go, powiększając ją.
Komentarze (0)