Folia hydroizolacyjna – cechy i zastosowanie
Skuteczna ochrona budynku przez wilgocią to ważna inwestycja, która w dłuższej perspektywie pozwala na uniknięcie wielu problemów. Folie hydroizolacyjne cieszą się w tej kwestii ogromną popularnością. Są one stosunkowo tanie i wytrzymałe, a jednocześnie odznaczają się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki temu idealnie sprawdzają się zarówno w zwykłych domach, jak i większych obiektach.
Folia hydroizolacyjna – najważniejsze cechy
Na pierwszy rzut oka taka folia hydroizolacyjna nie różni się zbytnio od tej standardowej, używanej na przykład w ogrodach. Posiada ona jednak zupełnie odmienne cechy. Odznacza się przede wszystkim o wiele większą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wykonanie ze specjalnych tworzyw sztucznych sprawia, że w żadnych warunkach nie przepuszczają one wody ani wilgoci. Folia taka jest powszechnie wykorzystywana w budownictwie. Można za jej pomocą chronić wiele różnych elementów danego budynku.
Istnieje kilka podstawowych typów folii hydroizolacyjnej. Pierwszy z nich to folia płaska, bardzo często spotykana we współczesnym budownictwie. Można je produkować z PCV, poliolefinu lub polietylenu. Folię taką można układać w kilku warstwach, które po odpowiednim złączeniu tworzą tak zwany zakład. Folia płaska posiada grubość od 0,1 do 0,4 mm. Jej umieszczenie na ścianie nie jest trudne, choć powierzchnia powinna być wcześniej zagruntowana i dokładnie oczyszczona. Folię płaską stosuje się zwykle na pionowych izolacjach ścian oraz fundamentów. Znajduje zastosowanie również w poziomych izolacjach, a także jako podkład pod niektóre rodzaje podłóg – zwłaszcza paneli. Folia taka odznacza się przy okazji właściwościami wytłumiającymi, co tym bardziej zwiększa komfort korzystania z danego pomieszczenia.
Drugi typ to folia tłoczona. Posiada ona charakterystyczny wygląd. Na jej powierzchni znajdują się, jak sama nazwa wskazuje, wytłoczone wzory – najczęściej kwadratowe lub okrągłe. Taka struktura sprawia, że folia nie przywiera całą swoją powierzchnią do ściany. Zamiast tego tworzy ona między sobą a ścianą specjalną przestrzeń, w której gromadzi się wilgoć. Ze względu na przepuszczalność powietrza, zbierająca się tam wilgoć może swobodnie odparowywać. W porównaniu do folii płaskiej, folia tłoczona jest grubsza – około 0,6 mm grubości – oraz bardziej wytrzymała. Można przymocowywać ją do ściany przy pomocy kołków lub listew; ważne jest, aby posiadały one specjalne otwory wentylacyjne. Folia tłoczona jest wykorzystywana przy izolacjach ścian, oraz fundamentów – zarówno ścian, jak i płyt fundamentowych. Można stosować ją również przy wykonywaniu poziomych izolacji podłóg i tarasów.
Więcej o izolacji dowiesz się na: www.aktywnaprzestrzen.pl
Istnieje również płynna folia hydroizolacyjna. Stanowi ona świetne rozwiązanie problemu izolacji trudno dostępnych, ukrytych zakamarków, do których ciężko jest dostać się ze standardowymi materiałami izolacyjnymi. Jak wskazuje nazwa, folia taka ma początkowo postać płynną. Najczęściej nanosi się ją na powierzchnie metodą natryskową. Po naniesieniu folia twardnieje, tworząc szczelną warstwę i zapewniając doskonałą izolację. Do produkcji takich folii wykorzystuje się różne materiały. Najczęściej są to mieszaniny polimerowe oraz polimero – bitumiczne. Taki sposób wykonywania izolacji jest bardzo skuteczny, daje bowiem pewność, że nawet najgłębsze zakamarki budynku będą odpowiednio chronione przed wilgocią oraz utratą ciepła. Szczególnie dobrze sprawdza się to w izolowaniu poddaszy, gdzie często istnieje mnóstwo trudno dostępnych wgłębień. Jest to niestety stosunkowo droga technologia, ale doskonałe efekty i skuteczność czynią z niej jednocześnie doskonałą inwestycję.
Komentarze (0)