single

Sofa czy łóżko – co wybrać?

Sen jest potrzebny każdemu z nas do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Daje nam chwilę wytchnienia, pozwala na zregenerowanie się po całym ciężkim dniu i wspomaga procesy życiowe, bez których nasz organizm nie pracowałby zbyt długo. Z tego też powodu każdy człowiek powinien zapewnić sobie w swoim domu odpowiednie do niego warunki. Z tego też powodu jednym z najważniejszych mebli o jakich musimy pamiętać w czasie urządzania swojego domu lub mieszkania jest odpowiednie łóżko.

Będziemy spędzać w nim sporo czasu, nigdy zatem nie wolno go zaniedbywać, tym bardziej, że obecnie w sklepach można spotkać się z bardzo szerokim wyborem takich mebli. Czasami jednak okazuje się, że w naszym mieszkaniu nie mamy wystarczająco dużo miejsca na to, aby kupić wielkie łóżko swoich marzeń. Wówczas bardzo ciekawą alternatywą może być rozkładana sofa z funkcją spania. Warto przyjrzeć się tym meblom nieco bliżej i dokładnie rozważyć wszystkie ich wady oraz zalety, ponieważ jedynie dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, co jest lepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Sofa jest siłą rzeczy bardziej praktycznym rozwiązaniem, które zapewnia nam dużą wygodę i jednocześnie spore oszczędności wolnego miejsca. Decydując się na nią możemy stworzyć pomieszczenie, które łączyć będzie w sobie funkcje pokoju dziennego oraz sypialni. Rozkładamy ją tylko na czas snu, podczas gdy w ciągu dnia jest to zwykły mebel, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca i na którym można po prostu wygodnie usiąść. Ponadto takie dodatkowe miejsce do spania może bardzo się przydać w sytuacji, kiedy chcemy przenocować u siebie gości – nie musimy wówczas oddawać im swojego łóżka czy też zmuszać kogokolwiek do spania na podłodze. Oczywiście, jeśli komuś zależy na faktycznie maksymalnym poziomie wygody, to właściwie nic nie będzie w stanie zastąpić wielkiego, stylowego łóżka. Na co zatem najlepiej będzie się zdecydować? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i naszych możliwości.

Warto przyjrzeć się wadom i zaletom obu tych mebli. Podstawową zaletą zwykłego łóżka jest oczywiście najwyższy komfort snu. Dobry mebel tego typu jest wyposażony w solidny stelaż, do którego możemy wybierać różne materace w taki sposób, aby cały mebel był w stu procentach dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalną wygodę i sprawimy, że nasz sen będzie rzeczywiście zdrowy i spokojny. Łóżko zapewni nam również znacznie większą powierzchnię do spania, choć oczywiście wiele zależy tu od tego, jak dużo miejsca mamy w danym pomieszczeniu i na jak szeroki mebel możemy sobie pozwolić. Jeśli jednak nie ograniczają nas zbytnio takie kwestie, to możemy cieszyć się spokojnym snem na naprawdę szerokim łóżku. Takie rozmiary tych mebli są równocześnie uważane za istotną ich wadę.

Sofa czy łóżko?

Osoby które wybierają sofy uważają, że łóżka niepotrzebnie zajmują zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu, przez co zwyczajnie marnują wolną przestrzeń. Jak już jednak powiedzieliśmy, wszystko zależy tu jedynie od konkretnej sytuacji. Argument ten rzeczywiście jest bardzo ważny w przypadku niewielkiego mieszkania, gdzie liczy się dosłownie każdy centymetr kwadratowy, a dość małą powierzchnię trzeba zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić sobie maksymalną jej funkcjonalność. Jeżeli jednak urządzamy dużą sypialnię we własnym domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zdecydowali się na szerokie łóżko. Warto ponadto pamiętać, że łóżko niekoniecznie "marnuje" całą zajmowaną przez siebie przestrzeń. Pod takim meblem mamy zazwyczaj sporo miejsca do przechowywania różnych drobiazgów i przedmiotów, które można ciekawie wykorzystać.

Wadą łóżka są również nieco wyższe ceny, niż w przypadku sofy. Wiele zależy oczywiście od konkretnych modeli mebli, ale sam stelaż może kosztować znacznie więcej niż rozkładana sofa, nie mówiąc już o zakupie dobrego materaca. Niemniej jest to inwestycja we własny komfort i zdrowie. Oczywistą zaletą sofy jest duża oszczędność miejsca, jaką możemy dzięki niej zyskać. Po złożeniu taki mebel nie potrzebuje zbyt wiele wolnej przestrzeni, świetnie zatem sprawdzi się w przypadku mniejszych pomieszczeń. Czy jednak taka oszczędność miejsca faktycznie jest tak oczywista? Przede wszystkim nie wykorzystamy w żaden sposób tej przestrzeni, którą sofa zajmuje już po rozłożeniu. Musi ona być wolna, bowiem w przeciwnym wypadku mebel taki nie będzie mógł być swobodnie rozkładany. 

Wadą jest również dość ograniczone miejsce na którym będziemy spali, decydując się na taki mebel. Sofy są zwykle bardziej wąskie niż zwykłe łóżka. Ponadto nie mamy tu raczej możliwości wybrania osobnego materaca, odpowiedniego do naszych potrzeb. Jak zatem widać, trudno jest tutaj znaleźć rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Mówiąc ogólnie, jeśli tylko mamy taką możliwość i dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca, to łóżko praktycznie zawsze jest znacznie wygodniejsze. Czasami jednak nie mamy takich możliwości, i musimy postawić na maksymalną praktyczność – wówczas sofa faktycznie sprawdzi się lepiej.