single

Zastosowanie śrub calowych

Śruby calowe, choć stworzone z myślą przede wszystkim o rynku amerykańskim, brytyjskim i kanadyjskim, są używane także w Polsce. Co należy o nich wiedzieć?

W Polsce i pozostałych krajach europejskich wymiary wkrętów, śrub i innych elementów łącznych standardowo podaje się w jednostkach układu metrycznego – a więc w wielokrotnościach milimetra. Oczywiście nie oznacza to, że pozostałe jednostki nie są używane do oznaczania tego typu produktów. Sporą popularnością cieszą się bowiem także tak zwane śruby calowe, których wymiary, jak nietrudno się domyślić, określa się w calach oraz ich ułamkach. Od elementów mierzonych w systemie metrycznym różnią się nie tylko wymiarem, ale też zastosowaniem.

Gwinty calowe – historia

Powstanie standardów śrub i wkrętów calowych to odpowiedź na potrzebę ujednolicenia elementów łącznych używanych w krajach anglosaskich. Najpopularniejsze standardy gwintów mierzonych w calach to UNEF, BSW, UNF, NPT, UNC oraz BA. Za ich opracowanie odpowiedzialny był Komitet Standaryzacji Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, który ich oficjalne wersje opublikował pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Standardy stworzone dla krajów anglosaskich ze stosowaną w Europie kontynentalnej normą ISO łączy ten sam profil gwintu – 60 stopni.

Gdzie stosuje się śruby calowe?

Mimo że śruby calowe spotykane są przede wszystkim za oceanem, również w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej w niektórych dziedzinach powszechnie używa się tego systemu. Połączenia o wymiarach podawanych w calach stosowane są przede wszystkich w hydraulice oraz instalacjach gazowych. Ponadto ich wykorzystanie może okazać się konieczne, jeśli naprawiamy samochód (zwłaszcza pochodzący ze Stanów bądź Kanady) lub inne sprzęty wyprodukowane w którymś z krajów anglosaskich.

Śruby calowe. Jak kupić?

Mnogość rodzajów śrub calowych a także ich specjalistyczne zazwyczaj zastosowanie powodują, że wybór odpowiednich modeli może sprawiać pewne problemy. Dlatego w poszukiwaniu elementów łącznych mierzonych w systemie calowym warto wybrać dobrze wyposażony sklep, w którym będziemy mogli liczyć na profesjonalne porady. Właśnie taki sklep czeka na nas pod adresem stalmut.pl. Znajdziemy w nim szeroki wybór śrub calowych, które sprawdzą się w różnych dziedzinach.

 

Materiał zewnętrzny