Pomysły na małą i wąską kuchnię
Urządzanie niewielkiej i wąskiej kuchni to z całą pewnością prawdziwe wyzwanie. Zagospodarowanie takiej powierzchni niewątpliwie spędza sen z powiek wielu osobom. Choć urządzenie tak wymagającego wnętrza wymaga dobrego pomysłu, efekt może wielu mile zaskoczyć. Co zrobić, by Twoja kuchnia stała się funkcjonalnym miejscem, w którym gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością?
Przede wszystkim należy bardzo szczegółowo zaplanować każdy centymetr powierzchni wnętrza. Pamiętaj, by meble nie zajęły całego pomieszczenia – to ją optycznie pomniejszy i sprawi, że może zabraknąć miejsca dla Ciebie. Ważną kwestię, którą należy wziąć pod uwagę jest również zaplanowanie odpowiedniej przestrzeni na otwieranie szafek. Wydaje się być to błahą kwestią, która jednak w niewielkim metrażu może sprawić nie lada kłopot.
Będąc posiadaczem bardzo małej kuchni warto zastanowić się nad otworzeniem jej na salon. Dzięki temu zabiegowi, w bardzo łatwy sposób możemy powiększyć jej przestrzeń. Jeżeli wolimy jednak zachować kuchnię jako oddzielne, osobne pomieszczenie doskonałym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie zabudowy meblowej robionej na zamówienie. W wąskiej kuchni świetnie sprawdzi się jeden rząd szafek lub zabudowa w kształcie litery L. Należy pamiętać, że w przypadku dwóch rzędów, odległość między szafkami musi wynosić przynajmniej 120 cm.
Kluczowym aspektem aranżacji kuchni jest dobry projekt. Istnieje kilka uniwersanych zasad, które pomogą zaprojektować kuchnię bez względu na jej rozmiar i kształt. Jeśli nie chcesz popełnić błędów podczas urządzania swojej kuchni koniecznie dostosuj się do tych kilku porad.
Jednym z często popełnianych błędów jest zastosowanie zabudowy meblowej od podłogi, aż do samego sufitu. Niestety, to rozwiązanie powoduje, że pomieszczenie sprawia wrażenie jeszcze mniejszego niż jest w rzeczywistości. Nie ma nic gorszego, niż codzienne gotowanie i przebywanie w ciasnym, przytłaczającym pomieszczeniu.
Kolejną kwestią, która może optycznie pomniejszyć przestrzeń Twojej kuchni jest ustawienie obok siebie dużych szafek o jednolitych frontach z wbudowanym sprzętem AGD. Ten zabieg również spowoduje przytłoczenie wnętrza ograniczając jednocześnie znacznie przestrzeń w pomieszczeniu.
Chcąc optycznie powiększyć i pogłębić swoją małą kuchnię powinniśmy zrezygnować z zabudowy meblowej sięgającej sufitu na rzecz niskich przeszklonych szafek lub półek. Stosując się do tej zasady sprawisz, że Twoja kuchnia będzie sprawiała wrażenie większej i przestronniejszej.
Doskonałym rozwiązaniem stosowanym nie tylko w małych i wąskich kuchniach jest rezygnacja z drzwi i drzwiczek otwieranych skrzydłowo. Świetnie sprawdzają się na to miejsce żaluzje, rolety i drzwi przesuwne. Obecnie modne jest także zastosowanie niskich szafek zamykanych przeszklonymi osłonkami, które są podświetlane od wewnątrz. Szczególnie są one polecane i stosowane w aneksach kuchennych w kuchniach otwartych na salon bądź jadalnie.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na zabudowę meblową do samego sufitu, zastanów się nad zastosowaniem w nich frontów wykonanych z półprzezroczystego tworzywa sztucznego bądź zmatowionego szkła. Dzięki takiemu zabiegowi meble kuchenne znajdujące się na poziomie oczu dadzą wrażenie głębi i przestrzeni.
Najbardziej polecanym rozwiązaniem w niewielkich kuchniach są jednak wspomniane już drzwi przesuwne, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tych drzwi. Jednym z nich jest system naścienny, który zachodzi na ścianę zasłaniając jej fragment. Z tego też powodu należy pamiętać, że nie może nic na niej wisieć ani stać przy niej. Kolejne rozwiązanie to drzwi przesuwne, które są chowane w ścianie i gwarantują maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej.
Ciekawym rozwiązaniem może być zamontowanie niskich i płytkich szafeczek z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladami. Bez zmniejszenie powierzchni użytkowej uzyskamy z ten sposób trochę miejsca.
Chcąc zyskać więcej miejsca w małej łazience jest zwiększenie szerokości blatu do 80 cm. Pod ścianą można przechowywać w odpowiednich schowkach podręczne akcesoria, które codziennie używamy.
Godnym polecenia w niewielkiej powierzchni jest zastosowanie mobilnego wyposażenia, dzięki czemu wszystko znajdzie się na wyciągnięcie naszej ręki. Szafki na kółkach mają najczęściej specjalne blaty do przechowywania żywności. Są bardzo wygodne w kuchni i stanowią dodatkową powierzchnię do pracy, którą można w dowolnej chwili wsunąć lub wysunąć. To doskonałe rozwiązanie, które może również pomóc w organizacji pracy przy blacie podczas siedzenia.
Choć mały metraż kuchni to z pewnością swojego rodzaju utrudnienie, można zorganizować w niej przestrzeń tak, by cieszyła swym wyglądem i funkcjonalnością. Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku możemy znaleźć tak wiele rozwiązań, że każdy znajdzie coś dla siebie i bez trudu dostosuje dostępne do swoich upodobań i wymagań. Najważniejszym aspektem przy aranżacji małej i wąskiej kuchni jest przede wszystkim przemyślane rozplanowanie dysponowaną przez nas przestrzenią i dostosowanie oczekiwań do realnych możliwości lokalowych. Jeżeli tylko dostosujemy się do tych porad – sukces murowany i Ty będziesz mógł czerpać przyjemność z codziennego gotowania w swojej kuchni!
Komentarze (0)