
Jaki kominek wybrać do salonu?
Gdy mamy do czynienia z systemami, których zadanie polega na rozprowadzaniu powietrza z kominka, ich funkcjonowanie jest możliwe na dwa sposoby.
Na pierwszy plan wysuwa się obieg naturalny z wykorzystaniem zjawiska konwekcji, możliwe jest jednak również umieszczenie nad kominkiem turbin. System naturalny, choć często stosowany, nie jest wolny od wad. Jego działanie nie jest uzależnione od energii elektrycznej, jest ono jednak możliwe tylko w odniesieniu do niewielkich odległości. W rezultacie kominek nie może ogrzać więcej niż trzech lub czterech pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie w systemie turbiny elektrycznej, dojdzie do wymuszenia przepływu gorącego powietrza. Często umieszcza się ją pod wkładem, ta umieszczona nad kominkiem jest jednak znacznie skuteczniejsza. Turbiny umieszczone nad kominkiem mają przepustowość do 600 m3/h. Ich zaletą jest również to, że radzą sobie z rozprowadzanie powietrza nawet, gdy ma ono docierać do ośmiu, a nawet dziesięciu pomieszczeń.
Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby kominek był wykorzystywany jako źródło ciepła w zasilaniu wodnym tak ogrzewania grzejnikowego, jak i podłogowego. Oczywiście, w takim przypadku zastosowanie znajduje kominek z płaszczem wodnym. W przeciwieństwie do kominków otwartych, w tym przypadku musimy liczyć się z tym, że spaliny pochodzące ze spalanego spadu nie będą wystarczające do ogrzania powietrza. Można wykorzystywać je jednak do ogrzania wody. W kominkach tego typu na zasadzie promieniowania przekazywana jest zresztą jedynie niewielka część ciepła (maksymalnie 20 procent). Resztę stanowi ciepło przekazywane wodzie, która odbiera ciepło ściankom płaszcza i przekazuje je instalacji grzewczej. Moc cieplna może w takim przypadku wynosić od kilkunastu do 40 kW. Oczywiście, mówienie o mocy wymaga postawienia pewnego zastrzeżenia. Jest ona zmienna, wpływa na nią bowiem nie tylko ilość paliwa, ale i faza jego spalania.
Jak stworzyć kącik kominkowy
Jeśli zastanawiamy się nad aranżacją salonu, szczególnie dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie wkładu, choć ciekawym rozwiązaniem jest też kaseta kominkowa. Oba rozwiązania funkcjonują w zbliżony sposób, choć kasetę można zainstalować w kominku, który już istnieje. Mianem wkładów kominkowych określamy zamknięte paleniska. Wykonuje się je ze stali i żeliwa, a więc z materiałów, o których wiadomo, że zbierają ciepło i są odporne na działanie wysokiej temperatury. Wyposaża się je w wylot spalin, bardzo modne są przy tym drzwiczki ze szkła. Oczywiście, tylko niewielka część ciepła wkładów jest oddawana przez szybę. Znacznie ważniejsze jest przekazywanie ciepła przez czujnik grzewczy taki, jak choćby powietrze oraz woda, która zasila instalację c.o.
Kominki z wkładem znajdują szereg zastosowań. Najczęściej w domach stanowią dodatkowe źródło ciepła i wykorzystuje się je po to, aby ogrzewać pomieszczenia w tak zwanych okresach przejściowych. Ich zaletą jest to, że w domu zostaje nawet 80 procent wytworzonej w nich energii, a do tego wymagają nawet 6 razy mniej drewna niż kominki otwarte. Cieszyć może i to, że sam wybór wkładów jest bardzo duży, choć różnią się one między sobą wielkością, mocą oraz kształtem.
Komentarze (0)