
Wiosna w ogrodzie - od czego zacząć?
Wiosna jest okresem bardzo pracowitym - wszak trzeba wszystko uporządkować po zimie i przygotować przed latem. Musimy dokonać niezbędnych napraw, posadzić pewne rośliny, a o inne odpowiednio zadbać, ażeby wkrótce zakwitły lub wydały owoce. Tak więc okres, który powinien być czasem odpoczynku przemienia się w czas intensywnych robót. Można to jednak sobie ułatwić poprzez szczegółowe rozplanowanie prac.
Od czego zacząć?
1. Po pierwsze i najważniejsze - musimy mieć dobry projekt. Zdarza się, że co roku sadzimy inne kwiaty, niektóre chcemy przesadzić, albo pewne rośliny dosadzić. Nie wszystkie powinny rosnąć obok siebie, ażeby na przykład się nie zagłuszać w czasie rośnięcia. Nie wszystkie prezentują się również obok siebie ładnie - mogą nie pasować kolorystycznie. W ogrodzie zazwyczaj posiadamy również i pewne przedmioty użytkowe - jak ławki czy stoliki ogrodowe. Ich zakup, jak też rozplanowanie całości powinniśmy dobrze przemyśleć, ponieważ zły plan może sprawić, że włożymy wiele wysiłku w utrzymanie ogrodu, który i tak będzie się prezentował koszmarnie. Chyba nikt tego nie chce! A zatem jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości, lepiej zapytać o radę profesjonalistów - architektów krajobrazu. Zgodnie z tak wykonanym planem możemy później pracować.
2. Ogrodzenie i inne dekoracje muszą pasować stylem do domu, wokół którego znajduje się ogród. Pamiętajmy przy tym, że wszystkie - nawet najtrwalsze - materiały wymagają od czasu do czasu naprawy, zatem musimy wszystkiego doglądać czujnym okiem i łatać oraz zabezpieczać, gdy tylko przydarzy się taka konieczność. Szczególną troską musimy objąć ogrodzenie, jako że stanowi ono prawdziwy znak firmowy domu - jest pierwszym, co widzą goście i przechodnie. Ogrodzenie wraz z domem świadczy o jego mieszkańcach. Najlepiej wybierać ogrodzenie z kamienia lub cegły (one są najpopularniejsze), ponieważ ich utrzymanie we właściwym stanie jest najmniej kłopotliwe. Dla lepszego efektu można je również łączyć na przykład z drewnem czy metalem, co sprawi, że ogrodzenie będzie znacznie bardziej dekoracyjne. Niezmiernie ważne są również inne budowle ogrodowe - jak na przykład altany. Sprawdzają się zwłaszcza w dużych ogrodach. Można w nich ustawić grilla, albo leżaki i świetnie się bawić nawet w czasie deszczu. Ważne tylko, żeby altanka pasowała do ogrodzenia, domu i innych ogrodowych elementów. Najlepiej użyć do jej budowy tych samych materiałów.
3. Przed posadzeniem kwiatów powinno się wytyczyć ścieżki w ogrodzie. Powinny być pomiędzy rzędami grządek, żebyśmy mogli przechodzić między roślinami, nie depcząc ich. Prócz łatwego dostania się do nich, można również znacznie uatrakcyjnić ogród - wszak ścieżki mogą zostać obsypane żwirem i ozdobione jakimiś drobnymi elementami - krasnalami, czy lampami słonecznymi. Dzięki temu ogród będzie jeszcze piękniejszy! Ścieżka główna może prowadzić do altany, albo do oczka wodnego, jeśli się na nie zdecydujemy. Oczywiście, nie oznacza to, że nie można chodzić po trawie, ale będziemy ją mniej deptać, jeśli skorzystamy w większości ze ścieżki. Sprawdzają się one głównie w większych ogrodach. Do wytyczenia alejek można użyć kostki - to w zasadzie najpopularniejszy materiał. Jednak i w tym przypadku jej kolor musi pasować do całości. Można również użyć dekoracyjnych płyt chodnikowych z uwidocznionym kruszywem. Wzdłuż alejek - bądź przy ogrodzeniu, na tarasie lub przy altanie - można też postawić dekoracyjne donice. Dopiero później - po wykonaniu tego wszystkiego - sadźmy kwiaty, krzewy i drzewa. Wszelkie zmiany nanośmy na plan - dzięki temu będziemy wiedzieli w jakim miejscu jakie prace wykonać, a nasz ogród będzie perfekcyjny i wspaniały!
Komentarze (0)